• Okno uchylne

W dzisiejszych czasach przy ciągle rosnących kosztach ogrzewania szczelne okna w domu są koniecznością. Dobrej jakości plastikowa stolarka okienna może skutecznie zatrzymywać ciepło, a do tego być trwała i funkcjonalna pod warunkiem, że zostanie właściwie zamontowana i jest odpowiednio użytkowana. Czy istnieje jakaś granica użytkowania okna plastikowego? Co ile wymieniać okna pcv? Kiedy zdecydować się na naprawę, a kiedy na wymianę?

Ile wytrzymują okna plastikowe?

Okna plastikowe mogą dobrze służyć wiele lat i skutecznie zatrzymywać w domu ciepło. Wiele osób zastanawia się, co ile wymieniać okna PCV. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Trwałość okien zależy od jakości profili i pakietów szybowych, montażu, samego użytkowania, a czasem także lokalizacji mieszkania, w którym zostaną zamontowane. Ten ostatni czynnik dotyczy przede wszystkim odporności okien na działanie wiatru. Jeśli mieszka się na wysokim piętrze w okolicy, gdzie często występują silne wiatry, zwykłe okna PCV po 20 latach często będą nadawały się tylko do wymiany. Działanie warunków atmosferycznych może je tak wypaczyć, że nie pomoże naprawa. Z tego względu warto zwracać uwagę na właściwości okien już przy zakupie i wybierać takie, które będą optymalne do warunków, jakie panują w danej lokalizacji. W tym wypadku najlepszym wyborem będą okna o zwiększonej sztywności, a tym samym odporniejsze na działanie wiatru. Dobrej jakości stolarka okienna, także ta plastikowa może posłużyć nawet do 40 lat, jeśli będzie właściwie zamontowana bez mostów termicznych, a także poddawana regularnej konserwacji i regulacji.

Czy wymieniać stare okna PCV?

Nieszczelne okna odpowiedzialne są często za około 30% strat ciepła, a co się z tym wiąże wzrostem kosztów ogrzewania. Mogą powodować także przeciągi w domu, odczuwalne szczególnie zimą, czy podczas wietrznej aury. Warto wtedy pomyśleć o ich uszczelnieniu, naprawie, a czasem nawet wymianie. Czasami wystarczy wymienić niektóre komponenty okna, które uległy uszkodzeniu, co znacznie obniży koszty. O tym, kiedy wymienić okna plastikowe warto zdecydować po konsultacji z fachowcem i skalkulowaniu kosztów ewentualnej naprawy. Aby oszczędzać na ogrzewaniu, można też zdecydować się na wymianę okien na te o lepszych parametrach. Jest to sensowne jednak jedynie wtedy, gdy cały budynek jest dobrze uszczelniony i ciepło nie ucieka także przez mosty termiczne w ścianach, czy dachu lub w sytuacji, gdy w najbliższej przyszłości taki generalny remont z uszczelnieniem i ociepleniem domu jest planowany. W innym wypadku wymiana okien dwuszybowych na trzyszybowe o lepszej izolacyjności termicznej poprawi co prawda samą szczelność okien, ale i tak nie wygeneruje oszczędności za ogrzewanie, gdyż ciepło ucieknie inną drogą. Nie ma więc uniwersalnej odpowiedzi na to, co ile wymiana okien plastikowych będzie konieczna.

Świadczymy usługi w zakresie serwis okien plastikowych pcv Warszawa oraz naprawa okien drewnianych Warszawa

Kiedy warto wymienić okna?

Decyzja o tym, czy i kiedy wymienić okna powinna zostać podjęta po uwzględnieniu różnych czynników i potrzeb. Czasami komuś może przeszkadzać dochodzący z zewnątrz hałas i podejmuje decyzję o wymianie na okna, które lepiej go wytłumią. Ktoś inny być może zechce wymienić same szyby na takie, które zatrzymują więcej energii słonecznej, dzięki czemu w domu będzie chłodniej. Technologia stale się rozwija i obecnie dostępne są pakiety szybowe o takich właściwościach, których nie było jeszcze kilkanaście lat temu. Warto jednak przed podjęciem decyzji o wymianie okna zasięgnąć opinii fachowców z naszego serwisu, gdyż może się okazać, że wystarczy naprawa, lub wymiana samych szyb na nowe o specjalnych właściwościach. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach. Zdecydowanie natomiast należy wymienić stare zimne okna drewniane, które po latach utraciły swoją szczelność i generują duże straty ciepła. Jeśli jednak ktoś już je kiedyś wymieniał na okna plastikowe i zastanawia się, czy okna PCV po 20 latach zastąpić nowymi, może to oczywiście zrobić i wybrać takie o lepszych parametrach, ale nie zawsze to jest konieczne. Jeśli natomiast okna od początku sprawiały jakieś problemy wynikające na przykład z niefachowego montażu, wady fabrycznej, lub jeśli uległy wypaczeniu, wtedy zaleca się wymienić je na nowe.

Wymiana okien w domu to zawsze duże obciążenie dla budżetu, ale także inwestycja w oszczędności na przyszłość. O tym, czy warto i kiedy wymienić okna najlepiej poradzić się specjalistów z naszej firmy, którzy profesjonalnie doradzą zasadność wymiany lub zaproponują tańsze i równie dobre rozwiązania, pozwalające zaoszczędzić na wydatkach, a jednocześnie generować oszczędności na ogrzewaniu w przyszłości.

Dowiedz się także: 

Serwis okien Warszawa

serwis okien Wilanów

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu