• Wywietrzniki w oknach

Wywietrzniki, zwane inaczej nawiewnikami są elementami naturalnej wentylacji w domu. Ich obecność jest szczególnie ważna teraz, gdy stawiając na oszczędności energetyczne budynków, ociepla się je, uszczelnia ściany i okna tak, aby zminimalizować utratę ciepła. Kiedyś nie było konieczności ich montażu, ponieważ nieszczelności w dawnych oknach i innych częściach budynków powodowały stale przewiewy, spełniając rolę nawiewników. Co trzeba wiedzieć o wywietrznikach – sprawdźcie.

Czy wywietrzniki w oknach wychładzają mieszkanie?

Latem najczęściej nie ma z nimi problemu, ale dla każdego, kto ma nawiewniki w oknach, zima może budzić przerażenie, szczególnie kiedy koszty ogrzewania rosną. Rzeczywiście ich obecność z jednej strony powodując regularny dopływ świeżego powietrza, może przyczyniać się do większego zużycia energetycznego, ale z drugiej strony nie ma konieczności tak intensywnego wietrzenia pomieszczeń, jak w przypadku, gdyby ich nie było. Dzisiejsze, często prawie hermetyczne wnętrza z ocieplonymi ścianami i wysoką izolacyjnością termiczną okien, muszą mieć dobrą wentylację, inaczej na ścianach pojawi się grzyb, a w powietrzu będą krążyć rozmaite zarazki, które mogą nie tylko sprzyjać alergiom, ale też innych poważnym chorobom. Co jednak zrobić, jeśli wieje z wywietrznika w oknie? W pierwszym odruchu każdy pomyśli, że najlepiej byłoby je zupełnie zlikwidować lub zasłonić. Wiele osób zastanawia się też, mając nawiewnik w oknie, jak zamknąć dopływ zimnego powietrza. Czy warto posuwać się do tego, zapraszając w ten sposób do domu wilgoć i choroby, czy też istnieją jakieś pośrednie rozwiązania, które pozwolą nawet zimą zapewnić w domu dobrą wentylację? Aby dostrzec takie możliwości, pokazujące jak ustawić nawiewniki okienne, aby ich nawiew nie był dokuczliwy, warto przyjrzeć się ich rodzajom i ich umiejscowieniu.

Jak powinny być ustawione wywietrzniki w oknach?

Nawiewniki powinny być zamocowane w górnej partii okna, gdzie jest najcieplej. W ten sposób, zanim nawiane świeże powietrze dotrze na dół, zdąży się na tyle ocieplić, że człowiek tego nie odczuje. Jeśli wieje z wywietrznika w oknie, prawdopodobnie został on źle ustawiony i wymaga regulacji. Dużo zależy też od rodzaju zamontowanych nawiewników, ponieważ w zależności od tego ich działanie jest nieco inne. Oto najczęściej montowane w domach nawiewniki:

- nawiewniki ciśnieniowe

Są sterowanie automatycznie, a strumień dopływu powietrza uzależniony jest od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli ta różnica wzrasta, zwiększa się też dopływ powietrza do wnętrza, a kiedy maleje, strumień się zmniejsza. Zapobiega to niekontrolowanemu napływowi większej ilości powietrza np. podczas silnego wiatru, czy mrozu.

- nawiewniki higrosterowane

Tego typu automatyczne nawiewniki reagują z kolei na poziom wilgotności w pomieszczeniu. Kiedy wzrasta, otwór zapewniający dopływ powietrza poszerza się, a kiedy wilgotność spada, sam się przymyka. Jest to dobra opcja w pomieszczeniach zagrożonych dużym poziomem zawilgocenia.

- nawiewniki sterowane ręcznie

Nie posiadają żadnego automatyzmu i nie reagują na poziom wilgotności w domy, czy różnicę ciśnień. Są w pełni sterowane ręcznie przez użytkownika i to od niego zależy, jak ustawić nawiewniki okienne, aby wpuszczać do środka optymalny do potrzeb strumień powietrza.

Niezależnie od wymienionych powyżej nawiewników spotkać można także montowane w ścianie nawiewniki termiczne, reagujące na poziom temperatury, a także nawiewniki hybrydowe łączące w sobie funkcje ciśnieniowych i higrosterowanych. Wszystkie z nich, nie tylko te ręczne, mają możliwość sterowania ręcznego wielkością napływającego strumienia powietrza.

Czy zamykać nawiewniki na zimę?

Odpowiednia regulacja nawiewników może zimą ograniczyć napływ zimnego powietrza do minimum. Ci, którzy zastanawiają się, mając nawiewniki w oknach, jak zamknąć je na zimę, muszą wiedzieć, że nie powinno się zupełnie zamykać dostępu powietrza do wnętrza nawet, jak jest zimno na zewnątrz. Można to zrobić okazjonalnie podczas silnej wichury, czy dużych mrozów, ale nawet podczas zamknięcia zgodnie ze zmianami Pr PN-B-03430/Az3 z lutego 2000 r. punkt 2.1.5, powinno się zapewnić minimalny strumień napływającego powietrza, który wynosi około 20 do 30% tego, który przepływałby podczas całkowitego otwarcia. Regulację nawiewników można przeprowadzić samemu, ale szczególnie w przypadku posiadania tych zautomatyzowanych lepiej skorzystać z usług firmy zajmującej się serwisem okien i drzwi. W zależności od modelu nawiewnika, pokrętło regulatora może znajdować się w obudowie klapy, najczęściej z boku.

Jeśli zimą wieje z wywietrznika w oknie, najlepiej wezwać fachowców, którzy dokonają odpowiedniej regulacji i będą wiedzieli najlepiej jak ustawić nawiewniki okienne, aby nie zamykać zupełnie dopływu powietrza, ale spowodować, aby nie był on uciążliwy dla mieszkańców. Zachowanie możliwości minimalnej wymiany powietrza dzięki wywietrznikom jest pożądane, jeśli w domu jest wentylacja grawitacyjna. 

Dowiedz się także: 

Regulacja okien zima-lato, czyli jak zatrzymać ciepło zimą i zapewnić przepływ powietrza latem

Regulacja okuć okiennych – co warto o niej wiedzieć?

Jak wymienić klamkę w oknie PCV?

Wymiana uszczelek w oknach - porady

Okna uchylne - co warto wiedzieć w tym temacie?

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx