• Pęknięta szyba

Pęknięcia szyby w oknie są nieodłącznym elementem użytkowania. Najczęstszą przyczyną rozbitej szyby są urazy mechaniczne. Często wystarczy chwila nieuwagi lub dużo swobody w dziecięcej zabawie i będziemy zmuszeni borykać się z tym skomplikowanym problemem, jakim jest pęknięta szyba. Przyczyny pęknięcia szyby są przeróżne. Niektóre z nich wynikają z nieprawidłowej eksploatacji, inne powstały podczas produkcji czy też w trakcie montażu. Możliwe są także samoistne pęknięcie spowodowane zbyt dużym naprężeniem wewnętrznym.

Pęknięta szyba w oknie - kiedy podlega reklamacji? 

Jeśli pęknięcie szyby nie zostało spowodowane w sposób mechaniczny, polecamy skontaktować się ze sprzedawcą okien by dowiedzieć się czy powstałe uszkodzenie podlega naprawie gwarancyjnej. Szkody, które zostały spowodowane z oczywistej winy użytkownika, nie będą mogły być rozpatrzone pozytywnie. Zakłada się również, że pęknięcia termiczne szyby nie są wadą szkła i nie podlegają naprawom gwarancyjnym.

Po zgłoszeniu szkody w firmie montującej nasze okna, powinniśmy spodziewać się wizyty montera, który obejrzy okno i oceni, co spowodowało powstanie samoistnego pęknięcia. Jeśli nasze okna są jeszcze objęte gwarancją i szkody powstały nie z naszej winy, zbita szyba w oknie zostanie wymieniona bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Jak naprawić pękniętą szybę w oknie? 

Naprawa pękniętej szyby jest niemożliwa. Istnieje tylko możliwość samodzielnej wymiany zestawu szybowego, jednak taka opcja nie jest zalecana przez specjalistów. Nieprawidłowy montaż szyb może być przyczyną kolejnych pęknięć pakietu szybowego, co narazi nas na dodatkowe koszty, a także obarczy koniecznością dodatkowej pracy. Zaleca się, aby montaż szyb w oknach zlecać profesjonalnym serwisom naprawczym. 

Nie zaleca się wykorzystywania nieuszkodzonych szyb z pakietu szybowego. Takie rozwiązanie mogłoby pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy, jednak to nie jest dobre rozwiązanie. Klejona szyba będzie nieszczelna, a w środku, pomiędzy szybami może zbierać się wilgoć. Oryginalnie, przestrzenie między szybami wypełnione są specjalnym gazem, zastąpienie ich powietrzem sprawi, że szyby będą zdecydowanie bardziej przepuszczać zimno, co zwiększy koszty ogrzewania pomieszczenia. Warto wiedzieć także, że samodzielnie klejone szyby nie będą stanowiły bariery dla dźwięków. 

Jak wymierzyć szybę w oknie?

Możliwe jest samodzielnie wymierzenie szyb w oknie, jednak bardzo ważne jest, aby dokonane pomiary były jak najdokładniejsze. W związku z koniecznością bardzo dokładnych pomiarów zaleca się, aby pomiary zostały powierzone profesjonalistom, którzy miarę zdejmują przy użyciu specjalistycznych narzędzi. 

Po zdjęciu pomiarów pracownik profesjonalnego salonu zamówi, w naszym imieniu, odpowiedni pakiet szybowy. 

Jak zabezpieczyć szybę przed dalszym pękaniem? 

Uszkodzona szyba wygląda brzydko i nieestetycznie. Jednak to nie jedyny problem. Pęknięta szyba w pakiecie szybowym powoduje, że okno traci swoje właściwości: termoizolacyjne i akustyczne. Zaleca się, aby niezwłocznie po zdiagnozowaniu usterki w szybie, skontaktować się ze sprzedawcą okien i zamówić nowy pakiet szybowy. Wymiana szyby w oknie jest wtedy koniecznością.

Jeśli dysponujemy środkami,  powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na wymianę pakietu szybowego. Pękniętą szybę najlepiej zabezpieczyć przy użyciu taśmy lub foli samoprzylepnej. Dzięki temu unikniemy dalszego pękania szyby okiennej. 

Jeśli w naszym oknie pojawiła się dziura (okno jest wybite) zaleca się, aby wybity otwór zabezpieczyć, zaklejając go taśmą i grubą folią (np. aluminiową). W sytuacji uszkodzenia okna w okresie niskich, minusowych temperatur, dziurę w oknie możemy zakryć dodatkową warstwą: materiału lub grubego, tekturowego arkuszu. 

Należy jednak pamiętać, że zabezpieczenie uszkodzonego okna powinno być tylko tymczasowym rozwiązaniem.

Ile kosztuje wymiana szyb w oknach plastikowych? 

W sytuacji pęknięcia jednej z szyb, konieczna jest wymiana całego pakietu szybowego. Koszt wymiany szyb zależy od wybranego, nowego pakietu szyb, a także od wymiarów okna. Wymieniając nowy pakiet szybowy możemy zdecydować się na opcję najtańszą - wymianę na standardowy pakiet szybowy. Na rynku dostępne są także energooszczędne pakiety szybowe, mleczne pakiety szybowe, a także takie o zwiększonej lub zmniejszonej przepuszczalności światła. Wymieniając pakiet szybowy, możemy odmienić wygląd zewnętrzny domu montując pakiety ze szprosami wewnątrzszybowymi. 

Koszt wymiany szyb w oknach plastikowych wyceniany jest indywidualnie i uwzględnia: wymiary okna oraz pożądane cechy pakietu szybowego.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu