Okno dwuszybowe należy do typu okien z szybą zespoloną. Takie pakiety charakteryzuje obecność gazu pomiędzy taflami. Gaz ten - najczęściej argon lub krypton - dba o obniżenie współczynnika przenikania ciepła, sprawiając tym samym, że przez okno ucieka z pomieszczenia mniej ciepłego powietrza. Chociaż okna dwuszybowe są wytrzymałe, mogą ulec uszkodzeniu. Czy można wymienić szybę w oknie plastikowym, jeśli jest ona szybą zespoloną?

Czy można wymienić tylko szybę w oknie plastikowym?

Wymiana szyby w oknie dwuszybowym może okazać się konieczna, kiedy jedna z tafli ulegnie uszkodzeniu. Nawet bardzo intensywna eksploatacja okna, czyli ciągłe otwieranie, uchylanie czy zamykanie skrzydeł, prowadzące do powstawania przetarć, rys i odprysków nie wiąże się z koniecznością wymiany pakietu szybowego. Do uszkodzenia szyby może dojść jednak w wyniku uderzenia lub naprężeń wewnętrznych, jeśli okno zostało zamontowane nieprawidłowo. Pęknięta szyba nie ma już tych samych parametrów, co oryginalnie zainstalowana stolarka okienna. Gaz pełniący rolę izolatora ulatnia się, a to prowadzi do nieszczelności i strat ciepła. Zachodzi zatem konieczność wymiany szyby. Niestety, nie da się wymienić tylko jednej z dwóch szyb wchodzących w skład pakietu. Konieczne jest zlecenie wymiany całego pakietu, gdyż niemożliwe jest wprowadzenie gazu pomiędzy szyby w żaden inny sposób.

wymiana szyby w oknie

Czy da się wymienić szybę w oknie PCV? Kto się tym zajmuje?

Wymiana szyby w oknie dwuszybowym jest jak najbardziej możliwa, a z problemem tego typu można zgłosić się zarówno do producenta okna, jak i do zakładu szklarskiego. Jeśli stolarka okienna jest względnie nowa i nadal objęta gwarancją, taka wymiana powinna zostać wykonana za darmo. W przeciwnym wypadku koszty czynności trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. W przypadku stwierdzenia pęknięcia jednej z szyb pakietu, możemy zgłosić sprawę producentowi lub skontaktować się z najbliższym zakładem szklarskim. Z reguły to drugie rozwiązanie pozwala szybciej cieszyć się naprawionym oknem. Chociaż wymiana szyby w oknie PCV to wydatek dla domowego budżetu, takie zdarzenie warto potraktować jako okazję do ulepszenia parametrów swoich okien. Można też postawić na pakiet ze szkła hartowanego, aby upewnić się, że nieprędko dojdzie do ponownego uszkodzenia szyby.

Ile kosztuje wymiana szyby zespolonej?

Teoretycznie, wymiana szyby zespolonej nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym czy wymagającym profesjonalnego sprzętu. Większość osób nie poradzi sobie jednak ze sprawnym przeprowadzeniem takiej operacji, a błąd w montażu może zakończyć się nie tylko wypadnięciem szyby i jej ponownym uszkodzeniem, ale również przekoszeniem ramy, co objawia się między innymi brakiem możliwości szczelnego domknięcia okna. Bezpieczniej jest więc zlecić wymianę szyby zespolonej profesjonalistom. Koszt wymiany szyby w oknie zależy od wielkości okna i jest liczona od metra kwadratowego. Najkorzystniej jest więc zamówić nową szybę wraz z usługą montażu zwłaszcza, że serwisant będzie odpowiadał również za bezpieczeństwo tafli podczas transportu. Co ważne, niektórzy fachowcy mogą okazać się pomocni jeszcze przed zakupem nowego pakietu - przyjadą na miejsce i wymierzą za nas szybę. 

Jak zmierzyć szybę do wymiany?

Jeśli stwierdzimy, że wymiana szyby zespolonej to nic trudnego i zechcemy wykonać taką operację na własną rękę, musimy wymierzyć szybę i zamówić pakiet w idealnym rozmiarze. Niestety, prawidłowe wymierzenie szyby nie jest najłatwiejszym zadaniem. Przed przystąpieniem do mierzenia należy:

  • Wyjąć listwy przyszybowe (te od wewnętrznej strony okna). Można podważyć je czymś ostrym, zaczynając od środka. Co ważne: demontujemy najpierw listewki długie, a potem krótkie.
  • Odchylić pakiet szybowy (ale nie wyjmować go).
  • Zmierzyć wysokość, szerokość i grubość pakietu. Każdy parametr jest równie ważny, ale duży nacisk kładzie się przede wszystkim na grubość. Zbyt cienki pakiet nie będzie przylegał do listewek, a okno stanie się nieszczelne. Z kolei zbyt gruby może pęknąć podczas montażu.

Jeśli okno posiada ramkę dystansową, powinna znaleźć się na niej zakodowana informacja, z której odczytamy grubość szyb. Mówi o niej pierwsza i ostatnia cyfra kodu. Wymiary odczytuje się w milimetrach. 

Podsumowując, pęknięta szyba w oknie dwuszybowym powinna skłonić nas do jak najszybszej wymiany całego pakietu. Nie jest bowiem tak, że kilka szyb w oknie pełni rolę zapasową na taką ewentualność. Uszkodzenie pakietu wiąże się z utratą oryginalnych parametrów technicznych okna, a tym samym prowadzi do dużych strat cieplnych, które uszczuplą domowy budżet znacznie bardziej niż usługa wymiany szyby. 

Dowiedz się także: 

Jak naprawić niedomykające się okno balkonowe?

Jak wyregulować okno?

Zaparowane okna w domu - jak poradzić sobie z tym problemem?

Dlaczego nie można przekręcić klamki w oknie?

Regulacja okna uchylnego PCV - kiedy i jak przeprowadzić?