• wymiana klamki

Zepsuta klamka może utrudnić otwieranie i zamykanie okna. W zależności od miejsca i stopnia jej uszkodzenia można ją naprawić albo wymienić na nową. Przeważnie jednak korzysta się z tej drugiej opcji, zamieniając ją na nowszy model, czasem taki z dodatkowymi funkcjami. Sam proces demontażu starej klamki okiennej i zamontowanie nowej nie są czynnościami zbyt skomplikowanymi i nawet laik może sobie z tym poradzić. Co trzeba wiedzieć przed wymianą klamki, jak samemu dobrać nową i jak ją założyć? Podpowiadamy.

Jak dobrać klamkę do okna PCV?

Zakup nowej klamki jest nie tylko okazją do zmiany wyglądu okna na bardziej atrakcyjny wizualnie, ale też umożliwia poszerzenie funkcjonalności samej klamki o dodatkowe opcje. Przy doborze warto przede wszystkim zwrócić uwagę na długość trzpienia klamki. W standardowych klamkach jego wymiary to 7 × 7 mm, gdzie rozstawienie śrub mocujących wynosi 43 mm, ale może się zdarzyć, że okno wychodzi poza standard i trzpień posiada inne parametry. Ważne więc, aby nowa klamka została dobrana do konkretnego okna. Przy wymianie klamki w oknie plastikowym nie ma znaczenia, czy jest to okno prawe, czy lewe, ponieważ to okucie okienne decyduje o kierunku przekręcania klamki. Wyjątek stanowią jedynie te montowane do okien, które otwiera się na zewnątrz. Kiedy już ustali się rozmiar, warto zastanowić się nad wyborem klamki z dodatkowymi funkcjami. Mogą one dotyczyć lepszego zabezpieczenia przed włamaniem, czy też uniemożliwić otwieranie okna dzieciom. Tę pierwszą opcję warto rozważyć szczególnie w przypadku wymiany klamki drzwi balkonowych, a także okien w mieszkaniach na parterze, czy w domach jednorodzinnych. Klamka z kluczykiem może znacznie utrudnić osiągnięcie celu włamywaczom.

Sprawdź profesjonalny serwis SSB:

Wymiana szyby w oknie pcv Warszawa; regulacja okien pcv Warszawa; serwis okien plastikowych pcv Warszawa; wymiana uszczelek w oknach pcv Warszawa;

Wymiana klamki w oknie PCV – krok po kroku

Wymiana klamki jest czynnością, którą można wykonać samodzielnie. Potrzebny będzie do tego śrubokręt. Cały proces obejmuje dwa etapy: demontaż zepsutej klamki i montaż nowej. Oto jak wymienić klamkę w kilku krokach:

1. Demontaż klamki okiennej należy zacząć od ustawienia jej w poziomie, czyli w pozycji otwartego okna.

2. Kolejny krok to odsłonięcie śrub montażowych poprzez podważenie i obrócenie zaślepki.

3. Teraz już możliwe jest odkręcenie śrubokrętem odsłoniętych śrub montażowych i wyjęcie starej klamki.

4. Montaż nowej klamki zaczyna się od ustawienia jej również w pozycji otwartego okna i włożenia jej w miejsce starej.

5. Teraz wystarczy znowu użyć wkrętaka i przykręcić śruby mocujące, a następnie zasłonić je zaślepką.

6. Końcowy etap to sprawdzenie, czy wszystko działa tak, jak powinno. W tym celu należy przekręcić klamkę do pozycji zamkniętej, a także uchylnej i otwartej, co pozwoli ocenić, czy montaż klamki przebiegł poprawnie.

Jak widać, sama wymiana klamki w oknie nie jest trudna i można jej dokonać na własną rękę bez obaw, że się coś uszkodzi, czy rozreguluje. Jeśli jednak ktoś uważa, że sobie z tym nie poradzi, lub ma problemy z dobraniem odpowiedniej klamki do okien, czy drzwi balkonowych, warto poprosić o pomoc specjalistów serwisu drzwi i okien.

Kiedy wymiana klamki nie rozwiąże problemu i konieczna jest naprawa okna?

Nie zawsze zamykanie okien utrudnia zepsuta klamka, nawet jeśli wydaje się, że problem właśnie jej dotyczy. Jeśli klamka blokuje się lub kręci się wokół własnej osi i nie można zamknąć okna, najczęściej winą za to obarcza się nią samą i podejmuje decyzję o jej wymianie. Potem okazuje się, że wymiana klamki nie rozwiązała problemu i nadal nie można zamknąć okna. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być uszkodzenie zasuwnicy. Najczęściej problem ten nie występuje nagle, ale stopniowo daje sygnały, że może dojść do awarii. Wyczuwalny opór i ciężka praca klamki są zwiastunami, które jeśli zostaną zlekceważone, doprowadzą do uszkodzenia przekładni. W efekcie tego konieczna jest wymiana zasuwnicy, które powinna być wykonana przez fachowca. Naprawa okna związana z ingerencją w mechanizmy sterujące okuciami, takie jak zasuwnica wymaga profesjonalnej wiedzy i lepiej nie podejmować się jej samodzielnie, ale powierzyć ją serwisowi naprawy okien. Specjalista tylko będzie wiedział, jak wyregulować okno po takiej wymianie.

Problemy z klamką okienną mogą, ale nie muszą oznaczać zużycia mechanizmu klamki. Czasem wynikają z uszkodzenia zasuwnicy i wtedy sama wymiana klamki nie pomoże. Jeśli chce się zaryzykować bez dokładnego zdiagnozowania problemu, można wymienić klamkę samemu. Jeśli jednak to nie pomoże, trzeba poprosić o pomoc specjalistów, którzy szybko ocenią problem i naprawią. Najczęściej będzie się to wiązało z wymianą zasuwnicy.

Regulacja okien Warszawa

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu