Regulacja okien na zimę, czyli wszystko co warto wiedzieć o trybie zimowym w oknach

Czy wiecie, że… przez nieszczelne okna może uciekać nawet 25% energii przeznaczonej na ogrzewanie domu? W praktyce oznacza to nie tylko uczucie nieprzyjemnego zawiewania i przeciągu od strony okna, ale także realne straty ciepła, a w efekcie – także wyższe rachunki. I choć najczęściej tematem nieszczelnych okien i regulacją okien na zimę zaczynamy się interesować dopiero wtedy, gdy na zewnątrz robi się chłodno, to warto zająć się nim zawczasu – najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dlatego jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się czym jest tryb zimowy w oknach, jak wyregulować okna na zimę i czy warto to dobić, ten tekst jest właśnie dla Was.

Regulacja okna na zimę – czym właściwie jest?

W krótkich, żołnierskich słowach – tryb zimowy, a w zasadzie regulacja okien zima-lato, to taka regulacja docisku uszczelki, która pozwala kontrolować stopień rozszczelnienia okna. W praktyce oznacza to tyle, że za pomocą rolki ryglującej jesteśmy w stanie zmieniać ilość przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym i dopasowywać ją do konkretnego sezonu. Regulacja okna na lato pozwala zmniejszyć docisk uszczelki i zwiększyć przepływ powietrza, zaś regulacja okna na zimę – zmniejszyć, co bezpośrednio przekłada się na lepszą izolację pomieszczenia, mniejsze straty ciepła i większą oszczędność energii.

Całość odbywa się za pomocą specjalnych bolców umieszczonych na boku skrzydła okna – ich liczba różni się w zależności od modelu i zastosowanego przez producenta okna systemu okuć. Wszystkie jednak działają na tej samej zasadzie – ustawione w odpowiedniej pozycji zwiększają lub zmniejszają siłę docisku okna do ramy okiennej. Sprawę ułatwia fakt, że wszystkie rolki ryglujące są z jednej strony węższe, z drugiej zaś szersze lub posiadają specjalne oznaczenia, co pozwala łatwo zorientować się, które z nich już zostały wyregulowane oraz w jakim jakie ustawienia dotychczas były stosowane w oknach (jeśli np. właśnie się wprowadziliście lub regulujecie okna babci). Bolec rolki ustawiony szerszą częścią w stronę uszczelki oznacza pozycję w trybie zimowym, węższą – pozycję w trybie letnim. Należy także pamiętać o tym, że w każdym skrzydle może znajdować się od kilku do kilkunastu bolców, dlatego chcąc poprawnie wyregulować okna na zimę bądź lato, należy ustawić w odpowiedniej pozycji każdy z nich.

Regulacja okna na zimę w praktyce

Jak wspomnieliśmy na początku, do regulacji okna na zimę warto zabrać się przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i nastaniem pierwszych chłodów – pozwoli to już na wstępie zniwelować straty związane z utratą ciepła. Zanim jednak przystąpicie do ustawiania bolców w odpowiedniej pozycji należy zacząć od dokładnego sprawdzenia stanu okna, przede wszystkim jego najbardziej newralgicznych części jaką są uszczelki – ich dobra kondycja pozwala bowiem dobrze wypełnić przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ramą okienną, znacznie poprawiając stopień utrzymania ciepła. Dlatego należy pamiętać o regularnej pielęgnacji uszczelek za pomocą wazeliny technicznej lub specjalnego smaru.

Przed rozpoczęciem regulowania okna na zimę należy także umyć okna oraz usunąć drobinki kurzu i zabrudzeń z ram oraz uszczelek. Pozostawienie zanieczyszczeń może bowiem uszkodzić warstwę ochronną profilu oraz przyspieszyć proces zużywania się uszczelek. Do czyszczenia wystarczy delikatna, miękka ściereczka zwilżona wodą z roztworem płynu do naczyń.

Kolejnym krokiem jest znalezienie wszystkich bolców i przestawienie ich o 90° względem poprzedniego ustawienia. W zależności od zastosowanego przez producenta systemu okuć, przestawienie rolek ryglujących można wykonać ręcznie, za pomocą klucza imbusowego lub rzadziej – specjalnych kluczy, których głowica dostosowana jest do kształtu rolek. Po ustawieniu wszystkich bolców w jednakowej pozycji należy sprawdzić docisk okna do ramy i gotowe!

Warto także pamiętać o tym, że regulacja okien balkonowych na zimę lub zmiana ich trybu na letni odbywa się dokładnie w ten sam sposób – po znalezieniu rolek ryglujących należy ustawić je wszystkie w pożądanej pozycji, by maksymalnie przylegały do ościeżnicy (w trybie zimowym) lub by zmniejszyć docisk (w opcji letniej).

Regulacja okna na zimę - dlaczego warto?

Zmiany trybu w nowoczesnych oknach to patent równie korzystny co niedoceniany. Pierwszą i podstawową zaletą jest bez wątpienia możliwość znacznego ograniczenia strat ciepła i tym samym uniknięcie kosztów związanych z dodatkowym dogrzewaniem pomieszczenia. Należy pamiętać, że większość okien montuje się w sezonie wiosenno-letnim, a co za tym idzie – fabrycznie ustawione są w trybie letnim. Tryb zimowy ma także inną funkcję, o której stosunkowo rzadko się wspomina – większa moc docisku w ościeżnicach to także lepsza izolacja akustyczna i tym samym, mniej hałasu docierającego z zewnątrz.

Czas na kilka słów na temat trybu letniego, który niesłusznie traktowany jest jako dodatkowa opcja w nowoczesnych oknach. Tymczasem rozszczelnienie okna to prosty sposób na zwiększenie przepływu powietrza, a co z tym idzie – łatwiejsza wentylacja i możliwość utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu