Drobne usterki w naszych mieszkaniach to nieodłączny element życia codziennego. Nie powinniśmy jednak bagatelizować awarii, szczególnie jeśli mogą wpływać na komfort funkcjonowania oraz bezpieczeństwo domowników. Tego typu awarią z pewnością są problemy ze stolarką okienną i drzwiową. Jeśli więc znajdujemy się w sytuacji, gdzie nasze okno nie domyka się na górze, bądź czeka nas naprawa drzwi tarasowych, ten artykuł może okazać się pomocny. 

Problemy z oknem balkonowym - jak reagować?

Zanim pochopnie podejmiemy decyzję o wezwaniu fachowca, warto na spokojnie sprawdzić czy przy próbie zamknięcia/otwarcia okna zrobiono wszystko poprawnie. Stosunkowo często zdarza się, że potencjalna awaria jest tylko kwestią złej, niejednoznacznej pozycji klamki. Dotyczy to szczególnie okien uchylnych w dwóch kierunkach. W takich przypadkach rozwiązanie może okazać się banalnie proste. Po przyłożeniu okna do ramy i przestawieniu klamki na jednoznaczną pozycję, mechanizm powinien powrócić do prawidłowego działania. Jeśli jednak to nie zadziała, prawdopodobnie czeka nas naprawa okna balkonowego. Poniżej przedstawione zostaną przyczyny najczęstszych awarii oraz ich rozwiązania.

pracownik naprawiający okno balkonowe

Niedziałająca klamka w oknie i drzwiach balkonowych 

Gdy przy próbie przekręcenia klamki spotykamy się z brakiem reakcji albo musimy w to włożyć bardzo dużo siły, rozwiązaniem może okazać się regulacja zaczepu rygla klamki. Rygiel to element chroniący przed włamaniem, jednak przy awarii może uniemożliwić normalne korzystanie z okien lub drzwi także jego użytkownikom. Naprawa drzwi balkonowych w takim przypadku powinna ograniczyć się do poluzowania wkrętów oraz lekkiej zmiany jego położenia. Taki zabieg powinien sprawić, że klamka będzie chodzić znacznie lżej. Jeśli jednak nie spotkamy się z zamierzonym efektem, możliwe, że konieczna będzie wymiana zasuwnicy. Wymiana tego elementu jest także konieczna w przypadku obracania się klamki poza pierwotny zakres. Naprawa drzwi tarasowych powinna być wówczas powierzona specjaliście, który poza montażem nowego podzespołu, wykona ponowną regulację całych drzwi.

Co może powodować problemy z domykaniem okien?

Poza wspomnianą wcześniej niejednoznaczną pozycją klamki wynikającą z błędnego użytkowania, niedomykające się okno może mieć związek z:

  • zanieczyszczeniami, które dostały się w szczeliny okienne takimi jak piasek, pyłki roślin, ale nawet niewielkie kamyczki,
  • przestarzałą technologią - okna drewniane starego typu, szczególnie niekonserwowane mogą nie domykać się ze względu na wypaczenia, 
  • uszkodzeniami w obrębie ramy, do których doprowadzić mogło nadmierne jej obciążenie,
  • złą regulacją okuć okiennych, co może powodować dostawanie się wilgoci. 

Rozwiązania, które pomogą Ci zlikwidować awarię 

Rozwiązanie na problemy związane z zanieczyszczeniami jest proste. Jeśli okno balkonowe nie domyka się, warto sprawdzić wszelkie uszczelki i szczeliny. Najgorszym wyjściem jest dociskanie okna siłowo. Rozsądniej zacząć od porządnego odkurzenia okuć i szczelin oraz przetarcia ram. Gdy przyczyna leży gdzieś indziej, warto zaczerpnąć porady fachowca. Stare, drewniane okna najlepiej jak najszybciej wymienić. Dalsza eksploatacja, powodować może znaczne straty ciepła, ale także być zachętą dla potencjalnych włamywaczy, którzy bez problemu poradzą sobie z niedomkniętym oknem czy drzwiami. Uszkodzenia w obrębie ramy i zła regulacja to kwestie, które wynikają z użytkowania i najlepszym sposobem jest staranie się aby nie doprowadzić do takich sytuacji. Pomóc w tym może przede wszystkim dbałość o stolarkę - na skrzydło okienne nie powinny oddziaływać żadne dodatkowe obciążenia. Jeśli chodzi o regulację, powinno kontrolować się wszystkie elementy najrzadziej raz do roku, a podzespoły, które wydają się być zbyt luźne, dokręcać w razie potrzeby. Polecane jest także regularne smarowanie ruchomych elementów smarem konserwującym. Rodzaj smaru najlepiej skonsultować wówczas z producentem stolarki. 

Podsumowując, niedomykające się okno to problem, który spędzał sen z powiek niejednej osobie. Warto jednak podejść do naprawy racjonalnie. Często najprostsze rozwiązania takie jak usunięcie zanieczyszczeń, mogą przynieść oczekiwane efekty. Jeśli jednak nie zauważymy poprawy, warto zwrócić się do osoby, która posiada specjalistyczną wiedzę o budowie okna oraz odpowiednie narzędzia do jego naprawy. Naprawy na własną rękę, często mogą doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Gdy okno będzie już funkcjonować poprawnie, warto pamiętać ł o jego odpowiedniej eksploatacji. To pomoże uniknąć kolejnych problemów w przyszłości, a nam - użytkownikom pozwoli spać bezpiecznie i spokojnie. 

Dowiedz się także: 

Serwis okien Warszawa

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu