Okna ulegają różnym usterkom. Najczęściej wiążą się one z nieprawidłowym otwarciem okna. Gdy włożymy zbyt dużo siły lub niewłaściwie przekręcimy klamkę, możemy mieć problem z jego zamknięciem. Może okazać się, że położenie klamki jest niewłaściwe lub uległa ona zepsuciu. Co wtedy zrobić? Jak poradzić sobie z naprawą, a kiedy musimy wezwać fachowca? Jak naprawić luźną klamkę w oknie?

Jak działa klamka w oknie?

Klamka w oknie pozwala na jego otwieranie i zamykanie. Gdy jest wysłużona lub nieprawidłowo obsługiwana, może ulegać różnym usterkom. Warto więc poprawnie otwierać okno przy użyciu odpowiedniej siły, by nie uszkodzić mechanizmu klamki. Również zamykanie powinno odbywać się w skupieniu, by nie okazało się, że okno nie chce się zamknąć lub klamka się zablokowała. Podczas korzystania z mikrowentylacji (okno w pozycji między otwarciem bocznym i uchylnym) należy uważać, by otwierać i zamykać je prawidłowo.

klamka w oknie

Dlaczego nie można przekręcić klamki w oknie? 

Zepsuta klamka w oknie plastikowym może mieć różne podłoża:

  • klamka jest zużyta, a jej mechanizm mocno wyrobiony. Wtedy klamka w oknie obraca się dookoła, a okna nie da się zamknąć. Gdy wyjmiemy klamkę, okazuje się, że trzpień jest wyrobiony. Konieczna wtedy będzie wymiana klamki w oknie,
  • zasuwnica uległa uszkodzeniu. W takiej sytuacji klamka w oknie ciężko chodzi. Jeśli to zlekceważymy, zasuwnica będzie wymagała wymiany na nową.

Dlaczego klamka w oknie się nie domyka?

Może okazać się także, że uszkodzeniu uległo okno. Klamka nie chodzi do końca, ponieważ zawisło ono na jednym zawiasie. Dzieje się tak często, gdy korzystamy z mikrowentylacji. Ustawiamy wtedy okno pomiędzy otwarciem uchylnym i bocznym. Blokada błędnego położenia może uniemożliwiać zamknięcie okna. Mechanizm otwierania okna zatrzymuje się w nieprawidłowej pozycji, w której wystający element blokuje domykanie okna. Ponowne zamknięcie i naprawa klamki w oknie może być niemożliwa w pojedynkę. Warto skorzystać z pomocy drugiej osoby i naprawić okno na "cztery ręce". 

Przy otwartej kwaterze należy mocno docisnąć okno w miejscu górnego zawiasu. Blokada obrotu klamki powinna być w tym czasie naciśnięta przez pomocnika, a następnie dociskana i trzymana w pionie. Przez cały czas należy dociskać okno do ramy, a później nacisnąć klamkę i przywrócić ją do poprawnej pozycji dla zamkniętego okna. W ten sposób mechanizm wraca do prawidłowego ułożenia. Okno powinno domknąć się i działać poprawnie.

Co zrobić, gdy okno nie chce się zamknąć?

W zależności od tego, jaka jest przyczyna usterki, można podjąć różne działania, które mają ją zlikwidować. Złamana klamka w oknie wymaga wymiany. Jeśli klamka do okna przekręca się, może okazać się, że zniszczeniu uległ jej trzpień. Wtedy także należy wymienić klamkę na nową. Należy jednak pamiętać, że długość trzpienia musi być idealnie dopasowana do przekładni. Klamkę można wymienić samodzielnie lub skorzystać z pomocy serwisu naprawy okien. Jeśli zniszczeniu uległa zasuwnica, sprawa jest trudniejsza. Nie zrobimy tego samodzielnie. Warto skorzystać z pomocy fachowców. Przy okazji zadbają oni o smarowanie zawiasów oraz regulację okien, by zapobiec przyszłym usterkom. 

Jak naprawić zepsutą klamkę w oknie?

Zepsuciu może ulec także klamka z blokadą. Takie klamki zapobiegają otwieraniu okien przez osoby nieuprawnione (np. dzieci lub uczniów w szkole na wyższych piętrach). Taka klamka zabezpieczana jest kluczykiem lub specjalnym przyciskiem. Jeśli się zepsuje (np. kluczyk ulegnie złamaniu, zabrudzi się wkład w zamku), klamka będzie wymagała wymiany na nową. 

Warto także pamiętać o regulacji okien. Należy to robić regularnie, nawet gdy nie wymieniamy zasuwnicy. W trakcie codziennego użytkowania mechanizm ulega wysłużeniu, przez co jest poluzowany i starty. Ramy okienne ulegają obniżeniu. Po kilku latach może okazać się, że poszczególne elementy okna nie pasują do siebie, a przez to klamka w oknie się nie domyka. Z czasem okaże się, że nie możemy nawet przekręcić klamki

Regulacja okien polega na korekcie pozycji skrzydeł oraz dokręceniu poszczególnych części. Korzystając z pomocy fachowca dowiemy się także, które elementy wymagają wymiany. Przy okazji możemy sprawdzić, czy cały mechanizm działa prawidłowo.

Jeśli będziemy należycie dbać o okna, zamykać i otwierać je z należytą uwagą, nie powinny ulegać one częstemu uszkodzeniu. Jeśli już tak się stanie, należy zlokalizować źródło problemu i usunąć usterkę samodzielnie, przy pomocy drugiej osoby lub z pomocą specjalisty, który na się na naprawianiu okien, klamek i zasuwnic.

Dowiedz się także:

Regulacja okna uchylnego PCV - kiedy i jak przeprowadzić?

Regulacja okien na zimę, czyli wszystko co warto wiedzieć o trybie zimowym w oknach

Regulacja drzwi balkonowych - porady i wskazówki

Nieszczelne okna - najczęstsze przyczyny i sprawdzone rozwiązania

Renowacja okien drewnianych

serwis okien warszawa

serwis okien Wilanów