• Okna w pomieszczeniu

Stare nieszczelne okna powodują niekiedy utratę do 30% energii cieplnej z budynku, co znacznie obciąża rodzinne budżety wzrostem rachunków. Przy obecnie rosnących kosztach ogrzewania może to być szczególnie dotkliwe. Najlepszym, a niekiedy wręcz koniecznym rozwiązaniem jest modernizacja budynku i wymiana okien na nowe, które będą generować oszczędności. Inwestycja w energooszczędne okna wymaga nakładów finansowych, które często przekraczają możliwości przeciętnego Kowalskiego. Sprawdźcie, czy istnieją możliwości dofinansowania, ile wynoszą i jakie warunki trzeba spełnić.

Czy na wymianę okien można dostać dofinansowanie?

W 2023 roku dofinansowanie do wymiany okien można uzyskać w ramach działających programów oferujących właścicielom domów i mieszkań dopłaty do wymiany okien. Wiąże się to z częściowym poniesieniem kosztów własnych, ale nie zawsze. Dotacje na wymianę okna uzależnione są od wysokości osiąganych dochodów, co oznacza, że najmniej zarabiający mogą uzyskać nawet 100% dofinansowania. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każda wymiana okna dofinansowanie umożliwia. Nowe okna muszą bowiem spełniać określone parametry. Są to najczęściej produkty z tzw. wyższej półki zapewniające oszczędności w rachunkach za ogrzewanie w przyszłości. W świetle przepisów możliwa jest dotacja na okna, których współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi nie więcej niż 0,9 W/m2K w przypadku okien fasadowych i nie więcej niż 1,1 W/m2K w przypadku okien połaciowych.

Jak otrzymać dotację na wymianę okna na nowe w domu jednorodzinnym?

Właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien w ramach dwóch programów:

- program Czyste powietrze

W ramach programu „Czyste powietrze” wymiana okien może być dotowana na podstawie kryterium dochodowego. Wyróżnia się 3 poziomy dofinansowania:

  • podstawowy, na który można uzyskać do 40% poniesionych kosztów,

  • podwyższony, który obejmuje do 70% kosztów,

  • najwyższy, w którym dotacja na okna może wynieść do 100% kwalifikowanych kosztów.

W 2023 roku zostały podniesione progi dochodowe umożliwiające ubieganie się o dotacje na wymianę okien. Najwyższy poziom dofinansowania mogą uzyskać osoby, których dochód w gospodarstwach jednoosobowych nie przekracza 1526 zł, a w wieloosobowych 1090 zł. Podwyższony poziom i podstawowy nie ma aż tak wyśrubowanych progów, co oznacza, że dofinansowanie na okna może otrzymać nawet osoba, której roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł. Wniosek można złożyć nawet online na stronie gov.pl lub w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- ulga termomodernizacyjna

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można uzyskać obniżenie podstawy opodatkowania. Podobnie jak program „Czyste Powietrze” adresowana jest jedynie do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości, a jej wysokość wynosi 53 tys. zł. Co ważne, można ją połączyć z dofinansowaniem z programu „Czyste powietrze”, ale nie można dublować faktur, na podstawie których przyznaje się obie dotacje na wymianę okien. Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy w lokalnym urzędzie skarbowym złożyć PIT z dołączonym do niego załącznikiem PIT/0.

Jaki uzyskać dopłatę do wymiany okna w mieszkaniu budynku wielorodzinnego?

Właściciele mieszkań w blokach i innych budynkach wielorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien w ramach programu „Ciepłe mieszkanie”. Podobnie jak w programie „Czyste powietrze”, tak i tutaj kryterium przyznania dotacji na wymianę stolarki okiennej jest wysokość dochodu oraz istnieją 3 poziomy dofinansowania:

- podstawowy do 30% kosztów, ale nie więcej niż 15 tys. zł,

- podwyższony do 60% kosztów, ale nie może przekroczyć kwoty 25 tys. zł,

- najwyższy do 90% kosztów, ale nie więcej niż 37,5 tys. zł

Jeśli mieszkanie znajduje się na terenie gminy znajdującej się w wykazie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości, wówczas kwota dotacji może być zwiększona o 5%.

Ten rodzaj dopłaty do wymiany okien można uzyskać w miejscowym urzędzie gminy, jeżeli ta przystąpi do programu.

Jak widać, w 2023 roku wymiana okien nie musi pochłonąć niewielkiego czasami rodzinnego budżetu, ponieważ istnieją różne formy dofinansowania takich inwestycji. Nie mogą się o nie jednak ubiegać osoby wynajmujące lokal, które nie są jego właścicielami. Dotacja do wymiany okien przyznawana jest wyłącznie właścicielom wpisanym do księgi wieczystej. Sam proces ubiegania się o nią jest jasny i często można stosowny formularz złożyć nawet online. Warto z tego skorzystać, a samą wymianę okna powierzyć fachowcom z naszej firmy, aby mieć pewność, że inwestycja przyniesie same korzyści w przyszłości.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu