• Regulacja okien zima-lato

Nieszczelne okna zimą potrafią być prawdziwą zmorą. Nie tylko powodują przeciągi i wychłodzenie domu, ale też zwiększają koszty ogrzewania. Kiedy za oknem robi się cieplej, a grzejniki przestają grzać, ta nieszczelność zupełnie nie przeszkadza, a nawet powoduje lepszą cyrkulację powietrza we wnętrzu i zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni. Czy da się pogodzić ze sobą te dwie sprzeczności? Otóż w nowoczesnej stolarce, regulacja okna zima-lato jest możliwa. Zobaczcie, co warto na ten temat wiedzieć.

Czy każde okno ma tryb letni i zimowy?

Ustawienie okna zima / lato jest możliwe w większości produkowanych obecnie okien. Funkcji tej nie mają jedynie okna starego typu, które w większości nadają się do wymiany. W nowocześniejszych modelach producenci pomyśleli o tym, aby w systemach okuć zapewnić przestawianie okien na zimę, a w okresie letnim z powrotem na tryb bardziej rozszczelniony. Umożliwia to dogodne do pory roku dostosowanie docisku okna do ościeżnicy, dzięki czemu zimą ogranicza się ucieczki cennego ciepła, a w porze letniej zapewnia dodatkową wentylację. Warto wiedzieć, że fabrycznie najczęściej ustawia się okna w pozycji neutralnej oznaczającej normalny docisk skrzydła do ościeżnicy. Tryb letni ten docisk nieco rozluźnia, a zimowy jeszcze bardziej od neutralnego dociskanie zwiększa.

Regulacja okien zima / lato – kiedy nie przyniesie dobrych efektów?

Trzeba jednak wiedzieć, że ustawianie okien zima/lato ma sens jedynie wtedy, gdy uszczelnienie okna jest prawidłowe. Może się bowiem zdarzyć, że system nie zadziała tak, jak powinien i zimą będzie z okien wiało, jeśli uszczelki okna będą uszkodzone. W takim wypadku przy złym uszczelnieniu regulacja okna zima/lato nie ma sensu również przy zmianie na tryb letni, ponieważ przewiewy są i bez tego. W nowych oknach, gdzie uszczelki są sprężyste, przy zamkniętym oknie w trybie neutralnym nie powinno być przewiewów. Jeśli jednak wyczuje się powiew powietrza przez zamknięte okno, oznaczać to może, że zostało ono przez monterów ustawione na tryb letni albo uszczelka jest uszkodzona, lub też powietrze przedostaje się inną drogą. Jeśli regulacja okien PCV lato / zima nie pomoże, wtedy przydaje się sprawdzenie kamerą termowizyjną lub podjęcie próby uszczelnienia okna przy pomocy różnych metod w zależności od miejsca, gdzie powstała nieszczelność. O ile w starych oknach drewnianych dobrze sprawdzi się wklejanie uszczelek, to nowoczesne okna plastikowe, czy drewniane nie są do tego przystosowane. Pojawienie się dodatkowej warstwy między oknem a ościeżnicą może jeszcze bardziej rozregulować okna. Więcej można zdziałać samą regulacją oraz konserwacją istniejących uszczelek za pomocą smaru silikonowego. Jeżeli jednak uszczelki zostały uszkodzone, warto do ich wymiany zatrudnić fachowców. Jeśli nieszczelność pojawi się między ramą a szybą okna, czy przy parapecie, można posłużyć się silikonem, aby szczelność przywrócić. Jeśli szczelina powstała na styku ościeżnicy z murem, warto użyć do jej wypełnienia pianki poliuretanowej. Regulacja okien plastikowych zima / lato dopiero wtedy będzie miała sens, gdy zlikwiduje się nieszczelności powstałe z winy niewłaściwego montażu, czy podczas użytkowania okna.

Czym jest i jak działa tryb okna lato / zima?

Po dokładnym obejrzeniu okna plastikowego można zauważyć, że niektóre części okuć w okiennych skrzydłach wyposażone są w rolki. Ramy ościeżnic mają natomiast zaczepy odpowiadające położeniu rolek. Przy zamykaniu skrzydła rolki zachodzą na zaczepy, następuje zazębianie się tych elementów okuć i ryglowanie okna. Rolki są elementem ruchomym o walcowatym kształcie, a ich górna powierzchnia może przybierać kształt owalu, elipsy, czy wielokąta. Za pomocą klamki da się rolki przesuwać równolegle do powierzchni okna, ale producenci, wykorzystując ich budowę, stworzyli możliwość, aby rolki mogły obracać się także wokół własnej osi, sterując w ten sposób dociskiem okna. System lato / zima powstał właśnie na bazie tych mechanizmów.

W zależności od zastosowanego systemu okuć regulacja okien PCV lato / zima może zostać wykonana ręcznie lub za pomocą klucza imbusowego. Z dokładną instrukcją wyjaśniającą jak to zrobić można się zapoznać w innym poście, gdzie została przedstawiona krok po kroku regulacja okien na zimę.

Regulacja okna zima / lato może być wykonana samodzielnie, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby to zrobić lub boi się, że sobie z tym nie poradzi, czy zwyczajnie nie ma czasu, warto zlecić te czynności fachowcom, którzy przy okazji dokładnie sprawdzą całe okno, a także zbadają kondycję uszczelek.

Dowiedz się także: 

Regulacja okuć okiennych – co warto o niej wiedzieć?

Jak wymienić klamkę w oknie PCV?

Wymiana uszczelek w oknach - porady

Okna uchylne - co warto wiedzieć w tym temacie?

Wymiana szyby w oknie dwuszybowym

Naprawa okien Ursynów