• Oklno uchylne pracownik

Okna uchylne są powszechnym typem okien. Są popularne nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w restauracjach, budynkach przemysłowych, piwnicach itp. Oszczędzają miejsce, co jest szczególnie ważne tam, gdzie otwarcie całego skrzydła jest niemożliwe, a jednak wymagana jest dobra wentylacja. Sprawdzą się w sypialniach, kuchniach, łazienkach i wszystkich innych małych przestrzeniach.

W jaki sposób działa mechanizm okna uchylnego? 

Mechanizm takiego okna składa się z zawiasów, zaczepów, zasuwnic i rozwórki. W przypadku większych okien dodatkowo muszą być blokady ryglujące.. Ilość poszczególnych elementów uzależniona jest od szerokości ramy. Otwarte okno uchylne opiera się tylko na dolnych zawiasach, a elementem całkowicie zabezpieczającym je przed opadnięciem skrzydła jest rozwórka. Punkt, w którym jest zainstalowana wpływa na możliwości maksymalnego uchylenia okna. . Domyślnie nie ma możliwości regulacji kąta uchylenia okna, ale można to zrobić dzięki zakupowi dodatkowych elementów. 

Prawidłowa konserwacja okna uchylnego

Nowoczesne okna są już na etapie produkcji wystarczająco chronione przed szkodliwymi warunkami, takimi jak wilgotność czy wahania temperatury. Regularna konserwacja przedłuża ich żywotność. Okna należy czyścić dwa lub trzy razy w roku łagodnym detergentem dostosowanym do rodzaju powierzchni.. Kolejnym krokiem jest konserwacja czyli smarowanie wszystkich ruchomych części i elementów wyposażenia. Należy używać delikatnego smaru przeznaczonego do staosowania przy oknach, żeby nie zniszczyć elementów ramy okiennej. Jeśli zauważysz usterki, na przykład podczas otwierania lub zamykania, skontaktuj się z technikiem serwisu. Oprócz tego dokładnie sprawdź stan i działanie złączy i uszczelek, a w przypadku awarii złóż reklamację u producenta (jeśli występuje) lub wezwij ekspertów. Odpowiednia dbałość o stan okien wydłuża znacząco okres użytkowania. 

Okno uchylne nie chce się zamknąć - co robić? 

 Awaria okna uchylnego może być spowodowana słabą konserwacją, uszkodzeniem klamki lub szyny okiennej. W najlepszym przypadku wystarczy niewielka ingerencja w mechanizm okna uchylnego, w najgorszym konieczne może być wezwanie serwisanta. 

Jedną z podstawowych kwestii jest regularne czyszczenie elementów okna. Wystarczy niewielkie zanieczyszczenie, aby uniemożliwić zamknięcie okna. Przed skontaktowaniem się z serwisantem należy sprawdzić, czy piasek, liście lub drobne kamienie nie blokują mechanizmu. W sytuacji, gdy mamy pewność, że brud nie jest przyczyną problemu, warto nasmarować ruchome części okna. Najlepiej zrobić to zgodnie z zaleceniami producenta.

Oprócz zanieczyszczeń jest to najczęstsza przyczyna problemów z oknem. Sprawdź, czy rozwórka działa prawidłowo. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy docisnąć róg do ramy, obracając uchwyt. Ta prosta procedura jest zwykle wystarczająca. Jeśli okno nadal się nie zamyka, najlepiej skontaktować się z serwisantem.

Jeżeli powyższe środki nie działają, a nadal masz problemy z zamknięciem okna, warto popracować nad tym, aby zapobiec niewłaściwemu położeniu klamki. Jest to błąd, który możemy naprawić sami, ale w przypadku jakichkolwiek problemów prosimy o natychmiastowy kontakt z serwisem. Można ją zdjąć poprzez dociśnięcie do górnego zawiasu części otwartej, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która w tym samym czasie dociśnie blokadę obrotu klamki  (element ten znajduje się na belce montażowej, najczęściej na wysokości klamki). Ten element należy docisnąć i przytrzymać w pozycji pionowej, dociskając urządzenie do ramy i naciskając uchwyt. Może się zdarzyć, że zamknięcie okien blokuje wadliwa prowadnica. Usunięcie takich uszkodzeń może wymagać wyjęcia skrzydeł z zawiasów i choć, taka naprawa okna uchylnego wydaje się to prostą procedurą, zalecamy najpierw skontaktować się z ekspertem.

Co zrobić, gdy okno uchylne nie chce się zamknąć? 

Trudności z otwarciem okna mogą być spowodowane nieprawidłowym zamknięciem okna. Jak  naprawić okno uchylne w tej sytuacji? Dociśnij je najpierw, korzystając z instrukcji otwierania okien. Dopchnij je do górnego zawiasu, dociśnij blokadę obrotu klamki i trzymaj ją pionowo, dociśnij ramę do ościeżnicy. Nie używaj siły, aby uniknąć dalszego uszkodzenia okna. Jeśli powyższa metoda nie działa, problem jest prawdopodobnie poważniejszy - może to być odpadnięcie ramy lub awaria jednego z mechanizmów uchylnych okna, np. klamki.  W takiej sytuacji naprawę okna należy pozostawić fachowcom, ponieważ można doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. 

Dowiedz się także: 

Wymiana szyby w oknie dwuszybowym

Jak naprawić niedomykające się okno balkonowe?

Jak wyregulować okno?

Zaparowane okna w domu - jak poradzić sobie z tym problemem?

Dlaczego nie można przekręcić klamki w oknie?

Serwis okien Warszawa