Nowoczesne okna pod względem ilości okuć znacznie różnią się od okien starszego typu, które jeszcze czasem spotka się w niektórych domach. W tamtych występowały jedynie proste okucia bolcowe, a we współczesnej stolarce okiennej okucia, chociaż niewidoczne stanowią ważne elementy, zapewniające oknom różne funkcje. Kiedy są nowe, najczęściej działają bez zarzutu i nikt nawet nie zwraca na nie specjalnej uwagi. Problemy zaczynają się później, a przyczynia się do nich zwykłe lub niewłaściwe użytkowanie okna, brak konserwacji i regulacji wtedy, gdy pojawią się pierwsze symptomy jego złego funkcjonowania.
Regulacja okuć okiennych – kiedy ją przeprowadzić?
Regulacja okuć okiennych powinna być przeprowadzana dopiero w razie potrzeby. W nowych oknach, jeśli wszystko działa, jak należy, nie powinno się szczególnie samemu nic regulować, bo może to doprowadzić nie tylko do rozregulowania okna, a także do utraty gwarancji. Jeśli jednak pojawią się pierwsze symptomy, że okno działa nieprawidłowo, są problemy z nieszczelnością, otwieraniem, czy zamykaniem lub klamką warto zdiagnozować problem, wzywając firmę zajmującą się serwisem okien i drzwi. Jeśli posiada się podstawową wiedzę na temat okuć, można niektóre działania podjąć samemu, ale podstawą powodzenia jest ustalenie przyczyny problemu, a ta u laika często jest niewystarczająca. Niestety regulacja okuć okiennych przeprowadzana metodą prób i błędów tylko czasami prowadzi do poprawy stanu okna, ale często powoduje jeszcze większe rozregulowanie. Najlepiej więc samemu spróbować przeprowadzić jedynie pielęgnację i konserwację okuć smarem silikonowym, a samą regulację powierzyć specjalistom. Warto jednak wiedzieć, co można w oknie wyregulować, aby nie martwić się, że zepsuta stolarka okienna nadaje się już tylko do wymiany.
Jak regulować okucia okienne i co można uzyskać?
Regulacja okuć okiennych pomoże rozwiązać konkretne problemy z oknem i w zależności od ich rodzaju może dotyczyć okuć dolnych, górnych lub skrzydłowych. Oto jak sobie poradzić i co można uzyskać, regulując:
- okucia dolne
Regulacja zawiasów okiennych w dole umożliwia zmianę pozycji skrzydła i podniesienie go przy opadaniu. Można też za pomocą dolnych okuć spowodować jego opadanie w przypadku, gdyby po dokręceniu podniosło się za bardzo. Dokręcenie śruby 4-milimetrowym kluczem imbusowym w prawo powoduje podniesienie skrzydła, a w stronę przeciwną poluzowanie skutkujące opadnięciem.
- okucia górne
Regulacja okienna w zawiasach górnych wpływa na zmianę pozycji skrzydła po przekątnej. Tutaj również używa się klucza imbusowego takiej samej grubości jak poprzednio. Dokręcenie śruby w górnym zawiasie spowoduje podniesienie przeciwległego boku skrzydła, podczas gdy pozycja dolnego narożnika nie zmieni się.
- okucia skrzydłowe
Okucia umieszczone na boku skrzydła służą do regulowania jego docisku do ościeżnicy i odpowiedzialne są za szczelność okna. Pozwalają też zmieniać tryb okna z letniego na zimowy i odwrotnie. Więcej na ten temat można przeczytać w innym poście poświęconym przestawieniu okien na tryb zimowy.
Jak widać, regulacja zawiasów okiennych w dolnych i górnych partiach oraz w okuciach skrzydłowych wydaje się niezbyt skomplikowana, lecz o ile regulowanie szczelności nie wymaga wykazania się dużym wyczuciem i precyzją, to już ustawianie położenia skrzydeł okiennych może osobie, która nie zajmowała się stolarką okienną wcześniej przysporzyć nieco kłopotu. Jeśli nie ma się w tym doświadczenia lepiej zaufać fachowcom i poprosić o pomoc serwis okien i drzwi.
Jak zadbać o okucia okienne, aby długo służyły?
Równie ważne, jak regulacja okuć okiennych jest ich regularne mycie i konserwacja. Najczęściej mechanicznym elementom okna, często ukrytym, niesłusznie poświęca się najmniej uwagi. Przy myciu zwraca się uwagę przede wszystkim na ramy okienne i szyby, zapominając o okuciach. To poważny błąd, ponieważ one również ulegają zanieczyszczeniom, co może mieć wpływ na funkcjonowanie. Ważne przy tym, aby pielęgnować okucia właściwie. Posiadają one bowiem powłoki antykorozyjne i mycie środkami o zasadowym pH może im zaszkodzić. Najlepiej wybierać detergenty o neutralnym pH, które przeznaczone są do pielęgnacji stolarki okiennej. Elementy okuć narażone na tarcie dobrze jest konserwować smarem silikonowym.
Regulacja okuć okiennych może pomóc w niektórych problemach z oknami. Tę w okuciach skrzydłowych można przeprowadzać samemu sezonowo, zmieniając tryb letni na zimowy i odwrotnie, ale dolna i górna regulacja zawiasów okiennych w celu zmiany położenia skrzydła lepiej, aby została powierzona fachowcom. Samemu do przedłużenia trwałości prawidłowego działania okuć może przyłożyć się odpowiednią pielęgnacją i konserwacją.