• Mężczyzna naprawiający okno

Okno PCV uchylne jest jednym z najczęściej wybieranych systemów otwierania skrzydeł okiennych przy wyborze stolarki do domów jednorodzinnych, zabudowy wielorodzinnej oraz komercyjnej. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu oraz w tych, położonych na wyższych kondygnacjach, dedykowanych do użytku przez małe dzieci, osoby z zaburzeniami psychicznymi lub o ograniczonym stopniu wolności jest to doskonałe rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo, a jednocześnie dostęp do świeżego powietrza. Regulacja okien PCV starego typu wymaga odrobinę mniej działań ze względu na mniejszą liczbą elementów okucia jednak zarówno w przypadku okien pcv starego typu jak i produktów nowoczesnych, regularna konserwacja i regulacja pozwala zachować pełnią właściwości użytkowych okna. 

Jak działa okno uchylne?

Okno uchylne PCV posiada możliwość uchylenia skrzydła w jednej pozycji, umożliwiając utrzymanie go na zawiasach dolnych. Okna uchylnego nie można otworzyć na oścież, co sprawdza się w pomieszczeniach niedużych oraz użytkowanych przez osoby, które nie powinny mieć dostępu do pełnego mechanizmu otwierania skrzydła okiennego. Okno uchylne PCV jest produktem, które poza ramą i skrzydłem, wyposażonym w szybę (obecnie kilkuwarstwowa) posiada:

  • zawiasy,
  • rozwórkę (szersze okna posiadają kilka rozwórek),
  • zasuwnicę,
  • zaczepy.

Zawiasy dolne są elementem ukucia, utrzymującym uchylone okno omawianego typu. Na szerokość uchyłu okna wpływa miejsca montażu rozwórki. W oknach pcv starszego typu istnieje możliwość uchyłu okna w jednym położeniu, dla nowoczesnych rozwiązań przewiduje się wiele konfiguracji. 

Kiedy należy regulować okna PCV?

Regulacja okien uchylnych PCV jest niezbędna zarówno kilka tygodni po zamontowaniu okna w celu dopasowania odpowiedniej wysokości skrzydła w wyniku opadnięcia, a także regularnie, przed sezonem letnim i zimowym, gdy siłą docisku skrzydła do ramy można regulować stopień przepływu powietrza. Przed sezonem zimowym czyli na początku jesieni należy zapewnić szczelniejszy kontakt skrzydła z ramą okna, co umożliwi przesunięcie rolek ryglujących okucia w taki sposób, aby znalazły się bliżej uszczelek. Dzięki uszczelnieniu okna uchylnego w sezonie grzewczym można sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a także zadbać o prawidłową eksploatację okna, umożliwiając tym samym jego wieloletnie, niezawodne działanie. Na początku sezonu letniego, czyli wiosną, gdy temperatura powietrza rośnie koniecznie należy odrobinę oddalić rolki ryglujące od uszczelek, zapewniając prawidłową, niezbędną wentylację. Okno uchylne warto regulować regularnie wraz z zastosowaniem odpowiedniej konserwacji okuć. Dzięki temu nie doprowadzisz do usterki, uniemożliwiającej zamknięcie uchylonego okna lub jego otwarcie. Usterka techniczna może być spowodowana brakiem odpowiedniej dbałości o odpowiednie położenie skrzydła względem ramy okiennej lub zanieczyszczeniami, osadzającymi się w miejscu montażu okuć. Jeśli w rozwórce lub innych elementach pojawi się piasek, suche liście lub inne zanieczyszczenia, mogą one doprowadzić do usterki, która z kolei wymagać będzie działań doraźnych i dokładnej regulacji. 

Jak wyregulować okno plastikowe PCV?

Regulacja uchyłu okna plastikowego PCV dotyczy produktów użytkowanych w prawidłowy sposób. Zanieczyszczenia oraz niewłaściwe użytkowanie okien pcv mogą doprowadzić do powstania usterki, wymagającej awaryjnego otwarcia lub zamknięcia skrzydła. Pamiętaj, aby regulacja zawiasów okna odbywała się w pozycji  skrzydła uchylonego. Aby regulacja okien plastikowych uchylnych mogła przynieść spodziewane efekty w postaci:

  • sprawnego działania mechanizmu uchyłu,
  • zapewnienia odpowiedniej szczelności okna zimą,
  • zagwarantowania właściwego przewiewu pomiędzy ramą, a skrzydłem wiosną i latem

konieczne będzie zastosowanie klucza imbusowego, za pomocą którego w łatwy sposób podniesiesz lub obniżysz skrzydło okna na zawiasach.

Co jest szczególnie ważne przy regulacji okien?

Regulacja okna uchylnego powinna być dokonywana regularnie, by zapobiec powiększającym się nieprawidłowościom w użytkowaniu. Poprzez zbytnie dociskanie lub zbyt lekkie domykanie skrzydła okna pcv mogą powstać nieszczelności, skutkujące otwieraniem i zamykaniem okna z trudem oraz ocieraniem się skrzydła o ramę. Przy regulacji okna pcv należy koniecznie zwrócić uwagę na równoległość zastosowanych rozwiązań, by zapewnić taki sam nacisk po obydwu stronach ramy okiennej. Warto regularnie stosować preparat, zapewniający prawidłowe smarowanie okuć okiennych, by nie doprowadzić do zapieczenia się okuć.  Co jakiś czas należy przeprowadzić regulacje okuć

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu