• okno z firanami

W nowoczesnych wnętrzach niektórzy rezygnują z nich zupełnie, chcąc zapewnić pomieszczeniom jak najwięcej dziennego światła. Dla wielu jednak firany są jednymi z tych dodatków, które zapewniają przytulność, domowy klimat i dużą dozę prywatności, co jest szczególnie istotne w mieszkaniach na parterze. Jak jednak dobrać firany, aby salon nie stracił swojego nowoczesnego wyglądu i był dobrze doświetlony? Sprawdźcie.

Jaka firana na duże okno i czym się kierować przy wyborze?

Firany na duże okna w salonie mogą być różnorodne. Wśród asortymentu w sklepach jest wiele propozycji firanek gotowych lub do kupienia na metry. Wybór istnieje pomiędzy długimi, a krótkimi, różnymi rodzajami marszczeń i upięć, rozmaitymi deseniami, a także kolorami. Przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić kilka czynników, takich jak:

- styl urządzonego wnętrza

To, w jaki sposób zaaranżuje się duże okna w salonie, może mieć znaczący wpływ na ogólną stylizację pomieszczenia. Duża powierzchnia okna, często na całą ścianę jest ważnym elementem aranżacyjnym, ponieważ to właśnie ona w świetle dziennym jest najjaśniejszą częścią salonu i przyciąga wzrok. Ważne więc, aby firany do dużych okien dobrane były do konkretnego stylu w, jakim urządza się dane pomieszczenie. Przykładowo, do salonu glamour będą pasowały suto marszczone, czy nawet drapowane firany z lekko połyskującego materiału. Natomiast zupełnie nie sprawdzą się w salonie industrialnym, czy minimalistycznym.

- wysokość mieszkania i okna

Wysokość pomieszczenia i samego okna może mieć również wpływ na wybór długości firan. O ile w niskim salonie firana na szerokie okno powinna być długa, gdyż optycznie podwyższy pomieszczenie, to już w mieszkaniach, które najczęściej spotyka się w starych kamienicach, niekoniecznie. Jeśli pokój jest wąski, długi i wysoki, a okno znajduje się na jego węższej ścianie, długa firana sprawi, że będzie wydawał się jeszcze wyższy. W takim wypadku najlepiej zaprezentuje się krótka, sięgająca parapetu firana na wysokie okna.

- obecność grzejników pod oknem

O tym, jakie firany dobrać na duże okna w salonie ma też wpływ ewentualna obecność grzejników pod oknami. Nie jest tajemnicą, że firany, czy zasłony mogą nieco ograniczać przepływ ciepła od kaloryferów. Jeśli więc chce się postawić na oszczędności, lepiej zdecydować się w takim wypadku na krótkie firanki, które będą zatrzymywać ciepło w pokoju, ale nie przesłonią grzejników.

- obecność drzwi balkonowych

Drzwi balkonowe niejako wymuszają założenie długiej firany. Jeśli pod oknem obok drzwi na balkon nie ma grzejników, można zawiesić na całości piękne długie firany. Jeżeli natomiast znajdują się w tym miejscy kaloryfery, lepiej zdecydować się na firany panelowe o różnej długości. Nad drzwiami balkonowymi można zawiesić długi panel, a nad oknami krótkie. Da to jeszcze jedną korzyść. Otwieranie okna będzie łatwiejsze niż w przypadku powieszenia jednoczęściowej firany na całości.

- lokalizacja mieszkania

Lokalizacja mieszkania może również wpływać na wybór firany na duże okna. O ile w tym wypadku jej długość nie ma takiego znaczenia, to już rodzaj materiału, wzór, czy gęstość splotu tak. Jeżeli chce się zachować prywatność, mieszkając na niskich kondygnacjach, lepiej wybierać mniej przezierne firany na duże okna w salonie. Można to uzyskać wyborem wzorzystej tkaniny lub grubszej o gęściejszym splocie.

Jaki kolor firany na duże okno?

Dobierając firany na duże okna, najlepiej zdecydować się na tradycyjną biel, écru, ewentualnie inny jasny pastelowy odcień. Ciemne kolory firanek natomiast mogą być ciekawym rozwiązaniem do dużych wnętrz urządzonych na biało, gdzie zarówno meble, jak i ściany są tej barwy, a kolor wprowadza się jedynie w dodatkach.

Czego unikać w doborze firanki do okien?

Jeśli chce się zachować spójność aranżacyjną z resztą wystroju, lepiej unikać niektórych połączeń, które mogłyby wnętrze przytłoczyć lub wprowadzić do niego chaos. Przykładowo, przy doborze wzorzystej firany na duże okna w salonie powinno zwracać się uwagę na ewentualne wzory czy faktury obecne już w pomieszczeniu. Dobranie kwiecistej firany do tapety w paski, czy geometryczne wzory może zakłócić harmonię całego wnętrza. Bezpieczniej jest zdecydować się w takim wypadku na firanki gładkie.

Dobór firany do dużych okien może być ciekawym wyzwaniem i uczynić salon przytulnym, a zarazem eleganckim pomieszczeniem, w którym zarówno domownicy, jak i goście będą się dobrze czuli. Nie ma co się podejmowania takich decyzji obawiać, jeśli weźmie się pod uwagę powyższe rady. Wykorzystując podane wskazówki, można także zaoszczędzić na ogrzewaniu. 

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu