• kobieta myjąca okno

Brudne okna potrafią zepsuć nawet najlepiej prezentujące się wnętrze. Nienaganne i wystylizowane wnętrza powinny być dopełnione pięknymi, czystymi oknami. Czyste okna to nie tylko szyby bez smug i zabrudzeń. Bardzo ważne jest, by zadbać także o czystość ram okiennych. O czystość okien powinniśmy dbać już na etapie budowy. Zaleca się, aby szyby i ramy okienne myć regularnie, na każdym etapie budowy. 

Czym wyczyścić okna po budowie?

Mycie okien po zakończeniu budowy to bardzo trudna sprawa. Ramy okienne mogą być zabrudzone resztkami tynku, gipsu czy też farby. Czyszczenie okien plastikowych powinno być przeprowadzone bardzo delikatnie, aby nie zniszczyć delikatnej ramy okiennej. 

Popularne i dostępne w sklepach z chemią domową, mleczka czyszczące mogą przyczyniać się do powstawania miejscowych, drobnych zarysowań na ramach plastikowych okien. Częste używanie środków z drobnymi drobinkami może powodować żółknięcie białych ram okiennych. 

Nie zaleca się używania środków czystości, które w swoim składzie zawierają aceton. Aceton to środek czyszczący, który świetnie radzi sobie z różnymi zabrudzeniami na ramach okiennych z PCV, jednak należy pamiętać, iż może on wchodzić w reakcję z plastikiem i powodować trwałe, nieodwracalne uszkodzenia. 

Dlatego też, zalecamy by czyścić ramy okien po każdym zakończonym etapie budowy, a także, by duże, widoczne gołym okiem zabrudzenia wycierać na bieżąco. Dzięki temu unikniemy dużego zanieczyszczenia okna i konieczności szorowania.  

Jeżeli jednak, nasze okna zostały mocno zabrudzone i chcemy wyczyścić je gruntownie, po zakończonej już budowie zalecamy, aby użyć w tym celu ciepłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Płyn do naczyń przyczyni się do rozpuszczenia zaschniętych plam z tynku czy gładzi. 

Czym usunąć farbę, klej lub piankę z plastikowych okien?

Resztki farby po remoncie domu czy mieszkania to prawdziwa zmora. Aby skutecznie usunąć farbę z ram okiennych należy możliwie jak najdelikatniej zdrapać zaschniętą farbę przy użyciu delikatnej plastikowej szpachelki. Czyszcząc okna, warto pilnować, aby nie uszkodzić i nie porysować plastikowej powierzchni okna. 

Zaschnięte części kleju można spróbować usunąć przy użyciu gumki do ścierania ołówka lub rozpuszczając klej zwykłym olejem spożywczym. Po obydwu zabiegach polecamy umyć okna ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń lub mydłem. 

Najtrudniejsza do usunięcia jest pianka wypełniająca. Idealnym rozwiązaniem jest wyczyszczenie jej zanim zdąży zastygnąć, jednak nie zawsze jest to możliwe. Aby usunąć zaschniętą piankę, delikatnie ją ścinamy, a resztę rozpuszczamy przy użyciu zmywacza do paznokci bez acetonu. 

Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne w oknach plastikowych? 

Brzydkie, pożółkłe ramy okien plastikowych wyglądają bardzo nieestetycznie. Niestety, białe okna łatwo ulegają zabrudzeniu. Biała stolarka okienna sprawia, że widoczna jest każda, nawet najmniejsza plamka. 

Aby utrzymać ramy okienne w dobrej formie zaleca się regularne czyszczenie okien przy użyciu delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń lub uniwersalnego płynu do czyszczenia różnych powierzchni, które są możliwe do kupienia w każdym sklepie). Ramy okienne należy czyścić korzystając z delikatnej ściereczki lub gąbeczki bez ostrych elementów ścierających. Druciaki, wystające elementy mogą sprawić, że delikatne ramy okien zostaną porysowane. 

Żółte plamy i przebarwienia są zmorą wielu gospodarstw domowych. Dobrym sposobem na ich usunięcie jest wyczyszczenie okien samodzielnie przygotowanym środkiem czyszczącym. Aby lekko wybielić ramy okien, dobrze jest umyć okna mieszanką sody oczyszczonej, octu i płynu do mycia naczyń. Można pokusić się także o dodanie kilku kropel soku z cytryny. Tak przygotowaną miksturę zaleca się nanieść na okna i odczekać około 10 minut. Następnie ramy powinny zostać przemyte ciepłą wodą i wytarte do sucha. 

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów można zastosować specjalistyczne środki do czyszczenia ram z PCV. Preparaty te są dostępne w specjalistycznych sklepach z chemią domową, a także w sklepach z artykułami budowlanymi. Stosowanie specjalistycznych środków czyszczących przyczyni się do wybielenia pożółkłych ram okiennych. Jednak bardzo ważne jest, aby środki tego typu stosować po dokładnym przeczytaniu instrukcji, a także po przetestowaniu środka w niewidocznym miejscu. 

Warto wiedzieć, że żółtych plam i odbarwień, które powstały w wyniku działania czynników atmosferycznych (promieni słonecznych czy smogu) nie da się usunąć nawet przy użyciu specjalistycznych środków czyszczących. 

Czym myć ramy okien plastikowych - jak umyć pożółkłe ramy okienne

Mycie ram okiennych jest kluczowym elementem dbałości o estetykę i funkcjonalność naszych okien. Plastikowe okna, choć odporne na wiele czynników zewnętrznych, mogą z czasem zbierać kurz, brud czy osady. Aby skutecznie myć ramy plastikowych okien, warto sięgnąć po delikatne środki czyszczące, które nie uszkodzą powierzchni. Unikaj agresywnych środków chemicznych, które mogą pozostawić na powierzchni smugi lub uszkodzić strukturę PCV.

Dla tych, którzy chcą dokładnie czyścić ramy okienne, zaleca się stosowanie miękkiej ściereczki lub gąbki oraz ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Po umyciu warto dokładnie spłukać ramę i wytrzeć ją do sucha, aby uniknąć powstawania plam wodnych. Regularne mycie okien plastikowych nie tylko poprawia ich wygląd, ale także przedłuża żywotność uszczelek i innych elementów. Dlatego warto poświęcić chwilę, by odpowiednio wyczyścić ramy okien i cieszyć się nieskazitelnym wyglądem przez długi czas.

Regulacja okien Warszawa

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu