• parapet okna

Wybór idealnego okna i widok za nim to podstawa, jednak parapety do okien są doskonałym elementem aranżacji wnętrz. Warto zadbać o to, by parapety wewnętrzne były dopasowane do koloru i rodzaju okna, a także do wystroju, który zaplanowaliśmy w naszym domu bądź mieszkaniu. Obecny trend wykańczania wnętrz wymusza na inwestorach konieczność montażu parapetów wewnętrznych już na etapie tynkowania, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej przemyśleć całościową koncepcję wykańczania wnętrza. Jedną z funkcji parapetów jest funkcja dekoracyjna, to właśnie na parapetach układamy donice z kwiatami, czy książki. Niektórzy decydują się nawet na wykorzystanie parapetów jako ławki czy siedziska do czytania książek. Parapety wewnętrzne pełnią w domach także funkcję użytkową - ich zadaniem jest wyłapywanie i zatrzymywanie kurzu, jak również ukierunkowują ciepło płynące z kaloryfera. Parapety chronią także ściany przed zamoknięciem, gdy zapomnimy zamknąć okno w deszczowy dzień. 

Jak dobrać parapet do okna? 

Decyzję o wyborze parapetów wewnętrznych trzeba podjąć bardzo szybko. Jeśli chcemy by nasz parapet spełniał funkcję użytkową, np. był przedłużeniem blatu w kuchni lub tworzył wygodne siedzisko pod oknem w salonie, musimy o nim pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu. 

Dobierając parapet do okna należy pamiętać, że powinien on pasować także do ogólnego wystroju wnętrza. Według tradycyjnego podejścia do aranżacji wnętrz, parapet wewnętrzny powinien być w tym samym kolorze co stolarka okienna. Na szczęście projektanci wnętrz coraz częściej pozwalają sobie na fantazję i z chęcią odchodzą od tradycyjnego podejścia wprowadzając odrobinę szaleństwa przy wyborze parapetów. 

Okna antracytowe - jakie parapety wewnętrzne wybrać?  

Okna antracytowe są bardzo często wykorzystywane w projektach domów nowoczesnych, np. typu stodoła.  Dobór parapetów do okien ciemnych to nie lada wyzwanie. Specyfika koloru sprawia, że trudno dobrać pozostałe elementy aranżacji wnętrza. Na szczęście, sprzedaży dostępne jest wiele kolorów i materiałów, z których wykonane są parapety. Dzięki temu łatwiej jest dobrać odpowiedni odcień.  

Według tradycyjnego podejścia - parapety wewnętrzne powinny być dopasowane do koloru stolarki okiennej. Współcześnie odchodzi się jednak od tradycji. Według najnowszych trendów aranżacji wnętrz wszystko jest możliwe, dlatego coraz częściej spotyka się przeróżne połączenia kolorystyczne stolarki okiennej i parapetów. 

Jeśli nie chcemy decydować się na parapety w tym samym odcieniu co okna, warto wziąć pod uwagę całość planowanej aranżacji.

Do ciemnych okien w kolorze antracytu można dobrać parapety wewnętrzne w odcieniach bieli, np. wykonane z aglomarmuru. Takie połączenie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których będą dominowały bardzo silne kontrasty. 

Aby dodać wystrojowi wnętrz ciepła i domowego charakteru - ciemne antracytowe okna można połączyć z nowoczesnymi, drewnianymi parapetami w kolorze dębu. 

Parapet jaśniejszy od stolarki okiennej sprawi, że całość aranżacji zyska na delikatności. 

Jakie parapety do białych okien?

Do białej stolarki okiennej doskonale będą pasowały parapety wewnętrzne w tradycyjnym stylu, czyli utrzymane w tym samym kolorze. Białe okna świetnie będą się prezentowały w towarzystwie klasycznych i eleganckich drewnianych parapetów. Takie połączenie sprawi, że całość zyska bardzo efektowny wygląd. 

Warto wiedzieć, że parapety drewniane są zdecydowanie mniej trwałe, niż parapety wykonane z pcv lub kamienia, jednak współczesne techniki produkcji sprawiają, że będą one cieszyć oko domowników przez wiele lat.  

Jaki kolor parapetów do ciemnej stolarki okiennej?

Dobór parapetów to decyzja na lata. Ze względu na trudność z ich osadzaniem, a także cenę nie ma możliwości częstego wymieniania tego elementu wykończenia wnętrz. Parapety wewnętrzne można wybierać w ciemnym odcieniu, zbliżonym do kolorów okien. Parapet można dobierać również na zasadzie kontrastów. 

Niektórzy dekoratorzy wnętrz decydują się na dobór parapetu w kolorze zbliżonym do podłogi lub ścian. 

Jaki materiał na parapet wewnętrzny wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje parapetów wewnętrznych. W sprzedaży dostępne są parapety wykonane z drewna, pcv, a także parapety kamienne lub wykonane z konglomeratów. Podejmując ostateczną decyzję o wyborze materiału, z którego wykonany będzie nasz parapet wewnętrzny, warto brać pod uwagę ich jakość i trwałość.

Parapety będą nam służyły przed długie lata, dlatego polecamy dobrze przemyśleć wybór surowca. Do najtrwalszych materiałów zaliczane są parapety wykonane z naturalnego kamienia lub z aglomarmuru.  

Serwis okien Warszawa

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu