Uszczelki to jeden z tych elementów okna, który zużywa się najszybciej - zwłaszcza, że wiele osób zaniedbuje ich konserwację. Uszczelki narażone są na oddziaływanie takich warunków atmosferycznych, jak wysokie temperatury, promieniowanie słoneczne, wilgoć czy mróz. Nie służy im również ciągłe zamykanie i otwieranie okien. Uszczelki po prostu muszą się zużywać i nie można obwiniać o to producenta okien. Warto natomiast wiedzieć, kiedy i jak takie uszczelki wymienić. 

Kiedy wymienić uszczelki w oknach plastikowych?

Wymiana uszczelek w oknach powinna nastąpić co minimum 10 lat, ale tylko w przypadku skrupulatnej konserwacji stolarki okiennej. W wielu domach taka wymiana będzie konieczna znacznie wcześniej. Najlepiej ocenić więc na podstawie objawów zużycia, czy nadszedł już moment na nowe uszczelki w oknach. Po czym rozpoznać, że wymagają one wymiany? Pierwszy symptom to nieszczelność. Jeśli okno jest prawidłowo, w pełni zamknięte, ale mimo to da się wyczuć powiew powietrza przy skrzydle, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze zużytą już uszczelką. Druga wskazówka to parcenie, czyli stan, w którym uszczelka traci elastyczność, staje się twarda i krucha, a pod wpływem nacisku łamie się i zaczyna przeciekać. Parcenie to naturalny proces, spowodowany między innymi zwykłym otwieraniem i zamykaniem okna. Można spowolnić go regularnym stosowaniem środka konserwującego, ale nawet dobrze pielęgnowane uszczelki kiedyś sparcieją, a wtedy trzeba będzie je wymienić. Polecamy nasze usługi: serwis okien plastikowych

Pracownik wymieniający uszczelki w oknach

Jak wymienić uszczelki w oknach plastikowych?

Wymiana uszczelek w oknach PCV nie należy do szczególnie trudnych czy skomplikowanych zadań. Warto zacząć jednak od znalezienia tej odpowiedniej do naszego okna, zanim usuniemy tę zniszczoną. W tym celu należy zapoznać się z informacjami na tabliczce znamionowej stolarki okiennej, aby przypomnieć sobie, jaki model i rozmiar zamawialiśmy. Te dane należy przekazać producentowi okien, aby dobrać idealne nowe uszczelki. Te wbrew pozorom nie są takie same w każdym oknie. Uniwersalne uszczelnienia mogą wpłynąć więc negatywnie na komfort użytkowania i właściwości praktyczne naszych okien. 

Jak wygląda montaż uszczelek okiennych? Jeśli mają one postać taśmy dociętej na konkretny wymiar, bez trudu zamontujemy je samodzielnie. Wystarczy:

  • Wyjąć starą uszczelkę.
  • Dokładnie oczyścić miejsce po starej uszczelce.
  • Umieścić nową uszczelkę w miejscu zużytej. 

Dużo trudniejszy jest montaż uszczelek okiennych, które są zgrzewane w narożnikach. W takim przypadku odradza się samodzielną wymianę ich na nowe. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego zadania profesjonalnym montażystom.

Jak odnowić uszczelki w oknach?

Czy da się odnowić uszczelki w oknach? To pytanie zadaje sobie wiele osób, unikających konieczności wymiany uszczelek okiennych. Warto pamiętać jednak, że element tego typu da się odnowić jedynie w przypadku, kiedy w porę dostrzeżemy pierwsze objawy parcenia. Jeśli uszczelka zaczyna robić się twarda i traci elastyczność, można potraktować ją czystą gliceryną. Jest to substancja, która wnika w strukturę gumowych uszczelek i zmiękcza je, a tym samym poprawia ich sprężystość. Glicerynę można kupić w aptece, a do jej aplikacji wystarczy nam kawałek szmatki lub gąbki. Jeżeli uszczelka już zaczęła się kruszyć, na regenerację jest za późno. Należy wymienić ten element i nauczyć się prawidłowo o niego dbać. W jaki sposób?

Jak pielęgnować uszczelki w oknach plastikowych?

Aby wymiana uszczelek w oknach plastikowych nie była konieczna co kilka, lecz co kilkanaście lat, należy regularnie o nie dbać i impregnować je odpowiednimi preparatami. Choć nie jest to zadanie trudne, to zajmuje sporo czasu, dlatego osoby mieszkające w dużych domach często nie zaprzątają sobie tym głowy. Podstawą dbania o kondycję uszczelek jest ich czyszczenie. Można używać do tego celu nawet zwykłego płynu do mycia szyb. Należy pamiętać jednak, że uszczelki myjemy nie tylko z wierzchu, ale także od spodu, podważając je i przecierając, na przykład patyczkami kosmetycznymi. Dopiero na dobrze oczyszczone uszczelki nakłada się specjalne preparaty, które dbają o utrzymanie elastyczności i sprężystości takich elementów. Aplikujemy je punktowo, bez konieczności wcierania czy polerowania. 

Dlaczego dobra kondycja uszczelek okiennych jest taka ważna?

Zarówno dobra kondycja, jak i prawidłowy montaż uszczelek stanowią gwarancję komfortowego użytkowania i zachowania oryginalnych parametrów technicznych stolarki okiennej. Element ten dba o wodoszczelność okna, o izolację akustyczną, a także o właściwy poziom przepuszczalności powietrza. Zużyta uszczelka to duże straty ciepła, a tym samym większe koszty ogrzewania, dlatego nie warto lekceważyć pielęgnacji tej niepozornej części okna.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu