Regulacja drzwi balkonowych - porady i wskazówki
Drzwi do balkonu są stale narażone na oddziaływanie negatywnych czynników atmosferycznych. W związku z tym niezbędna jest systematyczna regulacja drzwi balkonowych. Jak wyregulować drzwi balkonowe? Jeśli chcesz odpowiedzieć na to pytanie, zapoznaj się z naszym tekstem – znajdziesz w nim cenne wskazówki na ten temat. Miłej lektury!
Kiedy regulacja drzwi balkonowych plastikowych jest niezbędna, a kiedy zalecana?
Kluczem do zapewnienia poprawnego funkcjonowania drzwi balkonowych jest systematyczne działanie. Kiedy powinno się po raz pierwszy regulować drzwi balkonowe? Generalnie, pierwsza regulacja drzwi balkonowych uchylnych jest zalecana nie później niż w pierwszym roku po ich zamontowaniu.
Regulacja drzwi balkonowych uchylnych – niepokojące sygnały
Kiedy konieczna może być ponowna regulacja drzwi balkonowych? Niestety, zazwyczaj nie wystarczy raz wyregulować drzwi balkonowych – niezbędna jest bowiem regularność. Przede wszystkim, niepokojącym sygnałem może być opór podczas zamykania i otwierania okien. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu skrzypienie – jest niemal pewne, że zawiasy okienne wymagają nasmarowania, a jeśli to nie rozwiąże problemy – również regulacji.
Aby sprawdzić, czy okna szczelnie się zamykają, można przyłożyć palec do miejsca, w którym okiennice przylegają do ściany. Jeżeli okaże się, że czujesz chłodne powietrze, jest to dowód na ich nieszczelność.
Regulacja drzwi okiennych balkonowych zależna od… pory roku?
Częstą praktyką w tym zakresie jest regulacja docisku drzwi balkonowych w zależności od pory roku. Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: w okresie jesiennym (koniecznie przed nadejściem zimowych mrozów) należy zwiększyć docisk, by poprawić szczelność okien balkonowych, z kolei w porze wiosennej lub letniej zalecane jest odmienne działanie, tzn. zmniejszenie docisku. Dzięki temu okiennice są mniej szczelne, co jedynie pozornie jest słabością, a w rzeczywistości przekłada się na lepszą cyrkulację świeżego powietrza w pomieszczeniu.
Jak wyregulować docisk drzwi balkonowych?
W większości przypadków nieszczelne drzwi balkonowe można wyregulować we własnym zakresie, bez konieczności pomocy ze strony specjalisty. Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, należy posługiwać się przede wszystkim odpowiednim kluczem do regulacji. Najczęściej służą do tego:
- klucz imbusowy 4 milimetry,
- SCH.ACP-S, czyli dedykowany klucz do regulacji okuć okiennych. Są to klucze zakrzywione, dzięki którym regulowanie okiennic powinno być zadaniem znacznie prostszym w realizacji.
Jak uszczelnić okno balkonowe?
Jeśli Twoim celem jest regulowanie drzwi balkonowych, powinieneś w tym celu ustawić okiennice w tzw. pozycji uchylnej. Jeśli już to zrobisz, musisz koniecznie zdjąć osłonkę zawiasu (zazwyczaj jest ona wykonana z plastiku, a jej usunięcie nie powinno potrwać więcej niż kilka chwil) – jest to niezbędne, ponieważ pod osłonką znajduje się kluczowy element konstrukcji, czyli śruba regulacyjna. To właśnie od jej umiejscowienia w dużym stopniu zależy to, czy rama okna jest ustawiona odpowiednio wysoko.
Aby ustawić okiennice na odpowiednim poziomie, należy przykręcić śrubę o nie więcej niż pół obrotu. Po każdym takim przykręceniu należy sprawdzić, czy okiennice wciąż łatwo się zamykają i otwierają. Jeśli tak nie jest, konieczne może okazać się zmniejszenie docisku. Taki stan rzeczy oznacza bowiem, że okiennica została umieszczona zbyt wysoko i konieczne jest poluzowanie śruby regulacyjnej. Dokręcanie i odkręcanie należy powtarzać aż do skutku, tzn. sytuacji, w której okna drzwi balkonowych swobodnie otwierają się i zamykają oraz są szczelne.
Regulacja okien balkonowych – zawiasy tradycyjne oraz zawiasy 3D
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zawiasów tradycyjnych, aczkolwiek nawet w takim przypadku zadanie to nie powinno być bardzo trudne w realizacji. Podczas regulacji zawiasów tradycyjnych trzeba ustawić drzwi w poziomej pozycji, a następnie wyregulować je poprzez dokręcanie lub odkręcanie gwintu zawiasu, który jest zamontowany w ościeżnicy.
Niezależnie od rodzaju drzwi balkonowych ich regulacja powinna być przeprowadzana ostrożnie. Taki stan rzeczy wnika stąd, że niewłaściwe działanie może doprowadzić nawet do uszkodzenia okien. Przykładowo, ustawienie zbyt silnego docisku na linii skrzydło okienne-ościeżnica nie tylko utrudni domykanie okna, ale może – w skrajnych sytuacjach – spowodować nawet uszkodzenie lub wyłamanie zawiasów.
Za najbardziej skomplikowane działanie uchodzi regulacja zawiasów 3D. Zapewne wynika to z faktu, że system zawiasów 3D oparty jest na trzech elementach, z których każdy odpowiada za inne działanie, czyli: regulowanie docisku, luzu oraz poziom nachylenia drzwi względem podłogi. Aby móc sprawnie ustawić drzwi balkonowe, konieczne jest podjęcie m.in. następujących działań:
- zdjęcie osłony (czopa),
- poluzowanie śrub zaciskowych,
- przesunięcie elementu zabezpieczającego,
- dokręcenie śruby,
- wybicie czopa,
- regulacja.
Regulacja drzwi balkonowych jest niezbędna do ich właściwej pracy. Sytuację w tym zakresie dodatkowo poprawia fakt, że regulowanie okiennic zazwyczaj nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia (w tym np. klucz imbusowy) oraz odrobina cierpliwości.
Dowiedz się także:
Wywietrzniki w oknach - jaką funkcję pełnią, czy i jak zamknąć je na zimę?
Regulacja okien zima-lato, czyli jak zatrzymać ciepło zimą i zapewnić przepływ powietrza latem
Regulacja okuć okiennych - co warto o niej wiedzieć?
Nieszczelne okna - najczęstsze przyczyny i sprawdzone rozwiązania