Okna narożne to nowoczesny typ stolarki okiennej, który coraz częściej widuje się w nowoczesnych domach jednorodzinnych, a nawet w apartamentowcach. Unowocześniają budynek z zewnątrz, jak i samo wnętrze. Zapewniają rozleglejszy widok i więcej światła. Czy jednak zawsze są dobrym rozwiązaniem? Poznajcie zalety i wady okien narożnych, ich rodzaje oraz możliwości zastosowania.

Co to jest okno narożne?

Okna narożne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są w narożnikach nowoczesnych domów. Ich obecność uwzględnia się już w projektowaniu, ponieważ wymagają często stosowania wzmocnienia stropu, specjalnych nadproży, czy nawet w przypadku bardzo dużych przeszkleń specjalnej ramy żelbetowej. Muszą zawierać co najmniej dwuszybowe pakiety, ale najczęściej stosuje się trzyszybowe z hartowanego szkła ze względu na to, że bardziej niż zwykłe okna bywają narażone na działanie warunków atmosferycznych. Okno rogowe może powstać w oparciu o różne technologie, co przekłada się na jego wygląd, sposób montażu i funkcjonalność. Wyróżnia się:

- okno narożne ze słupkiem

W tej wersji w narożniku okna narożnego znajduje się słupek, który zespala pakiety szybowe ze sobą i jest wsparciem dla całej konstrukcji. Może on nieco zakłócać panoramiczny widok swoją obecnością, ale okno narożne ze słupkiem jest często tańsze, niż to, które go nie posiada, a do tego można zdecydować się na to, aby się otwierało lub nie.

- okno narożne bez słupka

Ten wariant nie pozwala na otwieranie okna, ale daje piękny panoramiczny widok, którego nie zakłóca słupek. Montuje się je często w witrynach sklepowych, natomiast w domach najlepiej decydować się na nie mieszkając na niskich kondygnacjach, gdyż na wysokich może być problem z umyciem okna od zewnętrznej strony. Za ich stosowaniem jednak przemawia fakt, że okna narożne bez słupka wpuszczają do wnętrza więcej światła i prezentują się niezwykle estetycznie.

okno narożne

Jakie wady i zalety mają okna narożne?

Nowoczesne okna narożne, jak każdy produkt mają swoje zalety i wady. Warto je poznać, aby ustrzec się przed podjęciem niewłaściwej decyzji. Oto najważniejsze plusy i minusy.

Okna narożne – zalety

- dobrze doświetlają pomieszczenie wpuszczając do środka nawet około 30% światła więcej niż zwykłe okna,

- bryle budynku dodają lekkości, a wnętrzu przestronności,

- powiększają widok,

- nadają budynkowi i samemu pomieszczeniu nowoczesnego charakteru, a tym samym pewnego prestiżu,

- są uniwersalne i nadają się do różnych pomieszczeń, takich jak salon, sypialnia, czy kuchnia, a także występują jako okno tarasowe narożne,

- istnieje wybór pomiędzy rodzajami okien narożnych, dzięki czemu można dobrać produkt optymalny do warunków.

Okna narożne – wady

- kosztują więcej niż tradycyjne okna,

- duże okna narożne mogą utrudniać aranżację wnętrz, zastępując ściany, przy których najczęściej ustawia się meble,

- nie wszystkie mogą się otwierać, a te, które da się otworzyć, posiadają zakłócający widok słupek.

Okna narożne w różnych pomieszczeniach – czy warto się na nie zdecydować?

Dzięki licznym zaletom, mimo kilku wad, wszystko wskazuje na to, że okna narożne staną się częstym obrazkiem w polskim krajobrazie. Dobrze doświetlone wnętrze pozwoli na oszczędności w rachunkach za prąd, a jeśli do tego ktoś ma piękny widok na ogród, czy malowniczy krajobraz za oknem, będzie mógł się nim cieszyć z pozycji wygodnej kanapy. Planując budowę nowego domu, warto jednak przemyśleć rozkład pomieszczeń i to, w których z nich powinno znaleźć się okno narożne. W kuchni z pewnością powiększy widok kosztem wiszących szafek. Jeśli jednak komuś na takich nie zależy, może się na nie zdecydować. Najlepiej jednak wybrać w takim wypadku okno narożne ze słupkiem, które będzie można otworzyć. Dobra wentylacja i możliwość wietrzenia w takim pomieszczeniu jak kuchnia są konieczne. W salonie domu jednorodzinnego położonym na parterze z wyjściem na taras, można zdecydować się na okno narożne bez słupka, jeśli zainstaluje się drzwi tarasowe przesuwne, króre umożliwią wietrzenie.

Przy podejmowaniu decyzji o montażu okien narożnych warto wziąć pod uwagę także okolicę, szczególnie jeśli ma się zamiar wybrać duże okna narożne. O ile sprawdzą się doskonale na odludziu, gdzie widok na góry, czy morze będzie dostarczał relaksu, to już w mieście w okolicy o dużej gęstości zabudowań, mogą niektórych wprawiać w zakłopotanie i brak poczucia intymności we własnym domu. Warto to rozważyć wcześniej i podjąć świadomą decyzję, aby potem nie żałować.

Warto też wiedzieć, że jeśli ktoś przymierza się do zmiany tradycyjnego okna na okno narożnikowe w istniejącym już domu, nie może tego zrobić samowolnie, aby nie narazić siebie, ani rodziny na poważne niebezpieczeństwo. Jeśli jednak okno narożne było ujęte w planach budynku, to i tak warto zainwestować w profesjonalny montaż, od którego zależy brak problemów z oknem w przyszłości. Jest to jeszcze ważniejsze, niż w przypadku tradycyjnego okna. Fachowcy z naszej ekipy zawsze w takich sytuacjach służą profesjonalną pomocą.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu