• Regulacja szczelności okien

Nowe i funkcjonalne okna nie tylko dostarczają wnętrzom dziennego światła, ale i zapewniają bezpieczeństwo domownikom oraz ograniczają ucieczkę ciepła na zewnątrz. Niestety, jak każdy produkt poddawany działaniu różnych czynników zewnętrznych, z czasem zużywają się, a wcześniej jeszcze mogą ulegać rozregulowaniu, co przyczynia się do utraty szczelności. Okresowa regulacja szczelności okien może poprawić ich kondycję, sprawić, że w domu nie będzie wiało, a także zapobiec zniszczeniu stolarki okiennej.

Co oznacza pojęcie regulacja okna i jak często ją robić?

Regulacja szczelności okna to pojęcie złożone i dotyczy różnych zabiegów, które powinno wykonywać się okresowo samemu lub powierzyć to zadanie fachowcom, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, czy też ktoś uzna, że sobie z tym nie poradzi. Niektórzy zastanawiają się jak wyregulować okno drewniane, a jak plastikowe, czy aluminiowe. Czy są między nimi jakieś różnice, które dotyczyć mogą regulacji okien? Biorąc pod uwagę fakt, że każde okno bez względu na to, z jakiego materiału jest wykonane, wyposażone jest często w tego samego rodzaju okucia, które należy wyregulować, nie ma więc większej różnicy w regulacji okien drewnianych, plastikowych, czy aluminiowych. Trzeba zaznaczyć, że dotyczy to nowoczesnych okien drewnianych, a nie tych starego typu, które gościły prawie w każdym domu jeszcze w ubiegłym wieku. Obecnie okna drewniane posiadają nawet funkcję lato/zima, czego poprzednie nie miały. Regulacja okien plastikowych konieczna jest częściej, niż innych, bo przynajmniej 2 razy w roku ze względu na kurczliwość materiału zimą i pęcznienie latem. Jeśli nie zadba się o odpowiednią regulację, można doprowadzić do większych problemów, kiedy nie pomoże już zwykła regulacja szczelności, ale konieczna będzie naprawa. Okna drewniane i aluminiowe należy regulować przynajmniej raz w roku. Regulacja szczelności okien to także sprawdzanie i czyszczenie uszczelek, zawiasów i wielu innych mniejszych czynności, które samemu można przeoczyć, ale o których z pewnością będzie pamiętał fachowiec.

Regulacja okien PCV – kiedy ją przeprowadzać?

Regulacja okien PCV powinna być robiona częściej ze względu na różne reagowanie materiału na pory roku. Jeśli nowe okno przez kilka lat od zakupu nie było jej poddawane, mogą pojawić się problemy, z którymi dobry fachowiec sobie bez problemu poradzi i będzie wiedział, jak wyregulować okno, aby nie dopuścić do jego dalszej degradacji. Oto sytuacje, w których najlepiej wezwać profesjonalistę:

- występują problemy z otwieraniem i zamykaniem okna,

- można wyczuć, że od okna wieje, obniża się temperatura w pomieszczeniu lub obserwuje się zwiększony poziom wilgoci,

- pojawiają się kłopoty z klamką, ościeżnicą, czy innymi elementami okna,

- na szybach pojawia się para lub zimą widać oznaki zamarzania.

Do powyższych sytuacji mogłoby nie dojść, gdyby regulacja okien plastikowych była przeprowadzana regularnie. Jeśli jednak zaistnieją, jest jeszcze szansa na to, że odpowiednia regulacja docisku okna, czy wymiana uszczelek w oknach pomoże.

Jak zwiększyć docisk okna samemu?

Regulacja docisku konieczna jest w przypadku okien plastikowych zawsze wtedy, gdy następują duże zmiany temperatury na zewnątrz. Latem zbyt duży docisk jest niepotrzebny i może powodować zawilgocenie pomieszczeń, a do tego wywołać tarcie ramy o ościeżnicę. Zimą natomiast skurczony plastik powoduje nieszczelność okna i wyziębianie pomieszczeń lub wzrost kosztów ogrzewania. Z tego względu przed zimą, a także przed latem regulacja docisku okna jest ważna. Można przeprowadzić ją samemu. Za siłę docisku odpowiadają okucia. W nowym oknie, mimo że posiada ono funkcję lato/zima często okucia ustawione są na tryb neutralny. Na zimę można więc siłę docisku zwiększyć, a na lato ponownie zmniejszyć. Do regulacji okien przyda się klucz imbusowy, którym można regulować zarówno siłę docisku, jak i pozycję skrzydła, które czasami w czasie eksploatacji okna może opadać i staje się przyczyną kłopotów z otwieraniem i zamykaniem okna, a także powoduje nieszczelności. Aby podnieść skrzydło, kluczem dokręca się śrubę w prawo, aby opuścić, należy poluzować śrubę, przekręcając w lewo. Aby zwiększyć docisk okna, trzeba zwracać uwagę na pozycję rolek – elementu ruchomego w nowoczesnych oknach.

Regulacja szczelności okien za pomocą okuć może przynieść dobre rezultaty, jeśli uszczelki są nieuszkodzone oraz jeżeli przeprowadzi się ją właściwie. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom z naszej firmy, przynajmniej wtedy, gdy nie ma się w tym żadnego doświadczenia, ponieważ nieumiejętne dociskanie okna czy podnoszenie lub opuszczanie skrzydła bez należytego wyczucia, zamiast poprawy może spowodować jeszcze większe problemy.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu