• mechanizm okna uchylnego - montaż

Mechanizm okna uchylnego to rozwiązanie umożliwiające uchylenie okna, które zastąpiło konieczność montowania w oknach lufcików, czyli małych okienek otwieranych niezależnie od skrzydła okiennego. W nowoczesnych oknach drewnianych, plastikowych czy aluminiowych już od wielu lat stosuje się uchył, który umożliwia wietrzenie pomieszczeń bez konieczności otwierania okna na całą szerokość.

Jakie okna posiadają mechanizm okna uchylnego?

Mechanizm okna uchylnego stosowany jest w różnego typu nowoczesnej stolarce okiennej i drzwiowej. Mają go okna uchylne, których nie da się otworzyć na całą szerokość, a jedynie uchylić. Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystuje się tam, gdzie nie ma możliwości pełnego otwarcia okna lub chce się tego uniknąć ze względów bezpieczeństwa, np. w szpitalach, czy szkołach. Okna uchylne czasami montuje się też w piwnicach czy na klatkach schodowych. Popularniejszym rodzajem okien, w których stosuje się mechanizm okna uchylnego są okna rozwierno-uchylne lub przesuwno-uchylne. To taki typ stolarki najczęściej montuje się w domach, ponieważ w zależności od potrzeb można okno otwierać lub tylko uchylać.

Jak działa mechanizm okna uchylnego w poszczególnych typach okien?

Za to, jak działa mechanizm okna uchylnego, odpowiadają zainstalowane w oknach okucia. Ich rodzaj i ilość zależy od funkcji i wielkości okna. W małym uchylnym okienku piwnicznym wystarczą podstawowe okucia umożliwiające uchył, czyli zawiasy, zasuwnica przeobrażająca ruch obrotowy klamki w ruch przesuwny i nożyce blokujące uchył na danym poziomie. Takie okno można do mycia bez problemu rozpinać. Okno rozwierno-uchylne czy przesuwno-uchylne posiada więcej okuć umożliwiających sprawne użytkowanie. W tego typu oknach ważne zadanie pełni rozwórka lub nawet kilka rozwórek, które przeciwdziałają opadnięciu okna i blokują jego utrzymanie w pozycji uchyłu. W niektórych zaawansowanych systemach okuć możliwe jest nawet stopniowane uchylanie skrzydła, a stopień uchyłu można ustawiać za pomocą klamki. Niestety zdarza się, że następuje awaria okna uchylnego i sprawny do tej pory mechanizm przestaje działać tak, jak powinien.

Problemy z oknem uchylnym – jakie są przyczyny?

Awaria okna uchylnego najczęściej występuje w wyniku długotrwałego użytkowania okna i braku należytej pielęgnacji, konserwacji i okresowej regulacji. Na początku usterki mogą być niewielkie, objawiające się czasem problemem z otwieraniem, czy zamykaniem okna. Wtedy człowiek zaczyna zastanawiać się jak naprawić okno i czy można poradzić sobie z tym samemu. Niektóre problemy z oknem uchylnym w tej sytuacji rzeczywiście można usunąć samodzielnie. Bywa, że czasami najlepszym rozwiązaniem będzie jednak naprawa okna uchylnego przez fachowców. Czasami zdarza się, że awaria okna uchylnego spowodowana została czynnikami, które można łatwo usunąć. Zanim więc podejmie się jakiekolwiek czynności, warto poznać najczęstsze jej przyczyny oraz podpowiedzi jak naprawić okno uchylne w przypadku konkretnego problemu. Oto 3 najczęściej występujące powody problemów z tego rodzaju oknem:

- brak regularnego usuwania zabrudzeń i okresowej konserwacji

Okno posiadające mechanizm uchylny najczęściej szczególnie latem długo pozostaje w pozycji uchylonej, co zapewnia stały dopływ powietrza. Człowiek czasami nie zdaje sobie sprawy, ile przez ten czas zanieczyszczeń dostaje się do okuć. Może się okazać, że to nie awaria okna uchylnego, a naniesiony kurz, piasek, czy inne elementy przyniesione przez wiatr mogą skutecznie utrudniać działanie mechanizmu. Konieczne jest więc częste i dokładne czyszczenie okuć oraz ich okresowa konserwacja, czyli smarowanie. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się wazelina techniczna lub smar do maszyn.

- brak należytej regulacji okuć

Okna podczas eksploatacji podlegają działaniu różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i tych, które ludzie sami sprowadzają, niewłaściwie je użytkując. W efekcie tego zdarzają się problemy z oknem uchylnym wynikające z opadnięcia skrzydła. Warto wiedzieć, że jego wysokość można korygować za pomocą klucza imbusowego, którym dokręca się śrubę regulacyjną. Najlepiej jednak okresowe sprawdzenie i regulację okna powierzyć fachowcom, gdyż nieumiejętne próby wykonane przez amatorów mogą skończyć się jeszcze większym rozregulowaniem i wtedy rzeczywiście konieczna będzie naprawa okna uchylnego.

- usterka rozwórki

Dysfunkcja, czyli tzw. zacięcie się rozwórki jest częstym problemem, który sprawia, że okna nie można dobrze domknąć. Jeśli próba odblokowania jej poprzez dociśnięcie narożnego fragmentu ramy przy jednoczesnym przekręceniu klamki nie powiedzie się, wówczas najlepiej wezwać fachowca.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu