• Dopasowanie karnisza do okna

Na estetykę i funkcjonalność okna wpływ ma nie tylko sama stolarka okienna, ale też cała jej oprawa, czyli zasłony, firany i karnisz. Odpowiednio dobrane do stylu wnętrza i jego możliwości architektonicznych będą zdobić i pełnić funkcje praktyczne. Aby tak się stało, trzeba wiedzieć, jak dobrać karnisz do okna i na jaki jego rodzaj się zdecydować. Sprawdźcie, jakie są możliwości.

Jak dobrze dobrać rodzaj karnisza do wnętrza?

Karnisze w zależności od rodzaju różnią się sposobem montowania i przeznaczeniem. Zanim więc ktoś zdecyduje się na konkretny rodzaj karnisza, powinien zastanowić się, czy w danym wnętrzu spełni on należycie swoją funkcję. Przy wyborze znaczenie ma nie tylko styl wnętrza, ale też rozmiar okien. Najczęściej inny karnisz montuje się w pomieszczeniu z niewielkim oknem, niż w takim z dużymi przeszkleniami. Przy wyborze trzeba uwzględnić także, czy zamierza się zawiesić tylko firanki, czy także zasłony. Do wyboru są bowiem karnisze jedno lub dwutorowe. Znaczenie ma również ciężkość tkanin, które będzie się wieszać.

Ze względu na sposób montażu wyróżnić można:

- karnisze sufitowe

Karnisz sufitowy w postaci montowanej w suficie szyny stosuje się najczęściej w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, a także z oknami narożnymi. Pasuje do wnętrz minimalistycznych, gdzie dyskretna szyna umożliwia zawieszenie zasłon i firan, ale sama nie jest widoczna. Znajduje też często zastosowanie jako karnisz na okno balkonowe w mieszkaniach w blokach, gdzie okno zajmuje dużą powierzchnię ściany. Szerokość karnisza sufitowego w takim wypadku najczęściej zajmuje całą długość ściany, na której znajduje się okno. W zależności od koncepcji aranżacyjnych i potrzeb karnisz może być pojedynczy lub podwójny. Decydując się na ten rodzaj karnisza, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że montowana u sufitu szyna nie powinna być za mocno obciążona. Zaleca się więc wieszanie na nim lekkich firan i zasłon upinanych najczęściej na żabkach, czy ślizgach.

- karnisze ścienne

Równie popularny jest karnisz ścienny drążkowy, montowany na wspornikach do ściany. Jest często wybierany ze względu na duże możliwości aranżacyjne okna i szeroki wybór firan i zasłon o różnych sposobach upinania. Można zdecydować się na koła, taśmę marszczącą, przeszycia tunelowe, czy szelki. Przy jego wyborze duże znaczenie ma długość karnisza. Źle wymierzony może szpecić nawet nowe okno i nie spełni dobrze swojej funkcji.

Jak dopasować rozmiary karniszy drążkowych?

W odróżnieniu od długości karniszy szynowych, które można dowolnie przedłużać, łącząc szyny nawet w kilkumetrowe odcinki, trzeba dobrze zmierzyć karnisz drążkowy, aby był funkcjonalny. Musi on wystawać poza okno po obu stronach. Inaczej odsuwane zasłony nie odsłonią całej powierzchni okiennej i nie wpuszczą do wnętrza tyle światła, ile pozwoliłoby okno. Na rynku dostępne są standardowe rozmiary karniszy, wyprodukowane do różnego rozmiaru okien. Zawsze jednak przed wyborem warto wymierzyć wnękę okienną, aby przekonać się, czy dany karnisz będzie pasował do wielkości okna. Jak mierzyć więc karnisz, ile szerszy od okna być powinien? Przy dobrze układających się cienkich zasłonach, trzeba doliczyć około 60 cm do długości wnęki okiennej, czyli po 30 cm po obu stronach okna. Do zasłon ciężkich i grubych natomiast warto zarezerwować więcej miejsca na odsłonięcie, czyli około 40 cm po obu stronach okna. Pozwoli to na swobodne ułożenie odsuniętej zasłony i odkrycie całego okna, które czasami samo w sobie może być znaczącą ozdobą wnętrza, szczególnie jeśli ma szprosy, czy rama okienna dostosowana jest kolorystycznie do elementów wnętrza.

W jakiej odległości od okna zamontować karnisz?

Estetyka okna zależy nie tylko od właściwego doboru długości karnisza, czy jego rodzaju, ale też od tego, w jakiej odległości od okna zostanie zamontowany. Sufitowy karnisz na okno balkonowe, który montowany jest na całej długości ściany, jeśli będzie za bardzo odsunięty od okna, może wizualnie skrócić pokój. Przy ocenie, jaka odległość od okna będzie najlepsza, trzeba uwzględnić głębokość parapetu, czy obecność grzejnika. Powieszone zasłony, czy firanki nie powinny na nie zachodzić. Montując karnisz drążkowy, jego odległość od okna określi długość montowanych do ściany wsporników, na których będzie osadzony. Tutaj panuje zasada, im większa odległość od okna, tym dłuższy powinien być karnisz, aby zostały zachowane pewne proporcje i nie powstały za duże prześwity po bokach okna, które mogłyby zmniejszyć funkcjonalność zasłon.

Dobrze dobrany karnisz do okna jest ważnym elementem aranżacyjnym. Od tego, jaki jego rodzaj, czy jaka długość zostanie wybrana, będzie zależał efekt wizualny. Jeśli nie uwzględniło się tego przy wyborze lub planowana jest zmiana stylu wnętrza, czy też chce się zmienić rodzaj karnisza lub jego odległość od okna, powiększając tym samym przestrzeń, trzeba pamiętać, że można w tym ostatnim przypadku także zmienić wielkość parapetów okiennych, jeśli są zbyt szerokie. Przerabianie okien to nasza specjalność. Jeśli chcesz cokolwiek zmienić w swoim oknie, zgłoś się do nas, a podpowiemy optymalne rozwiązania.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu