• regulacja zamka w drzwiach

Problemy z drzwiami od czasu do czasu mogą pojawić się w każdym domu. Dotyczą drzwi wejściowych albo wewnętrznych. Mieszkańców zaczyna denerwować skrzypienie, niedomykanie, szuranie skrzydła o podłoże, czy ocieranie o framugę. Może pojawić się też ciągnący z zewnątrz chłód. To wszystko sprawia, że zakłócony zostaje nie tylko komfort użytkowników, ale i powstają straty ciepła. Właściwa regulacja drzwi wejściowych może takim problemom zapobiec, a także je rozwiązać, jeśli już się pojawią.

Jakie korzyści daje regulacja drzwi i kiedy to robić?

Regulacja drzwi wejściowych powinna być przeprowadzana okresowo przynajmniej raz w roku, a najlepiej co pół roku. Warto wyregulować także nowe drzwi po zamontowaniu. Oprócz widocznych korzyści estetycznych regulacja przynosi także wiele innych, których nie widać na pierwszy rzut oka, ale które przedłużają trwałość samych drzwi. Niektóre z nich zauważa się od razu podczas użytkowania. Drzwi łatwo i cicho otwierają się i zamykają. Regulacja docisku drzwi wejściowych sprawia, że w domu jest ciszej, bo nie przedostają się hałasy z zewnątrz, a także cieplej, gdyż nie wieje, co jest istotne szczególnie podczas wichury. Jest też bezpieczniej, ponieważ trudniej takie drzwi wyważyć, a w taki właśnie sposób odbywa się większość włamań. Jeśli mimo zauważonych problemów z drzwiami, nie zostanie w porę przeprowadzona regulacja zawiasów, może to doprowadzić do jeszcze większych kłopotów z ich działaniem, a w konsekwencji konieczna będzie ich naprawa lub nawet wymiana. Jeśli zamontowany jest w nich samozamykacz drzwi, jego odpowiednia regulacja pozwoli nawet ustawić tempo zamykania. Regulacja drzwi wejściowych powinna być wykonana zawsze, gdy do ich zamykania lub otwierania trzeba używać siły lub zauważy się podejrzane szuranie, czy skrzypienie, które nie ustępuje po naoliwieniu zawiasów.

Jak wyregulować nowe drzwi samodzielnie?

Regulacja drzwi nowego typu jest na tyle prosta, że można dokonać jej samodzielnie. Do każdych drzwi przy zakupie powinny być dołączone klucze imbusowe, za pomocą których możliwa będzie regulacja zawiasów. Aby zdiagnozować problem, a także sprawdzić drzwi po regulacji przyda się też poziomica. Jeśli ktoś chce sprawdzić, czy właściwie została przeprowadzona podczas montażu regulacja docisku uszczelki drzwi wejściowych, przyda się zwykła kartka papieru. Można to łatwo zweryfikować, umieszczając kartkę od zewnętrznej strony drzwi między skrzydłem a ościeżnicą. Jeśli po zamknięciu drzwi da się ją łatwo wyjąć, wymagają one zwiększenia siły docisku. Prawidłowo przeprowadzona regulacja drzwi wejściowych sprawi, że kartka będzie mocno tkwiła między ościeżnicą a skrzydłem i wyjęcie jej sprawi niemałą trudność. Aby zwiększyć docisk, konieczna jest regulacja zawiasów za pomocą klucza imbusowego. W tym celu zgodnie z ruchem wskazówek zegara należy przekręcić śrubę z dolnej części zawiasów. Regulacja drzwi wejściowych metalowych może odbywać się w dwóch płaszczyznach. W celu wyregulowania docisku luzuje się po kolei wszystkie śruby w celu odsadzenia skrzydła od ościeżnicy, a następnie w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć, wysuwa lub dociska skrzydło, po czym dokręca się śruby. W większości drzwi metalowych taka prosta regulacja jest możliwa, ale niektóre modele mogą wymagać wezwania do regulacji fachowca.

Jak wyregulować drzwi starego typu?

Stare drzwi, mimo że nie mają tak zaawansowanego systemu regulacji zawiasów, również mogą zostać poddawane regulacji. Zawsze warto spróbować poprawić ich działanie w ten sposób, a dopiero, jeśli to nie przyniesie efektów, zdecydować się na naprawę, czy wymianę. Najczęstszym problemem starych drzwi, szczególnie tych ciężkich, jest opadające skrzydło. Można sobie z tym poradzić samodzielnie. Jednak w tym wypadku trzeba zdjąć skrzydło, aby skorygować położenie zawiasów. Regulacja drzwi wejściowych starego typu możliwa jest przez zastosowanie specjalnych podkładek podnoszących skrzydło. Po zdjęciu drzwi umieszcza się okrągłe nakładki we wszystkich zawiasach. Pozwoli do podnieść opadające skrzydło i drzwi jeszcze trochę posłużą.

Regulacja drzwi wejściowych, jak i wewnętrznych powinna być przeprowadzana regularnie, aby służyły one jak najdłużej. Nie jest trudna, ale wymaga nieco zaangażowania, a w przypadku konieczności zdejmowania skrzydła czasem także pomocy drugiej osoby. Jeśli jednak ktoś nie ma czasu na to, czy też boi się, że sobie z tym nie poradzi, zawsze można poprosić o pomoc fachowców z naszej firmy, którzy zrobią to profesjonalnie i szybko.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu