Po wymianie okien niejednokrotnie zauważalne jest irytujące zjawisko związane z zaparowanymi oknami. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które ułatwią nam pozbycie się tego problemu. Co jest przyczyną skraplania się wody na oknach? Co zrobić z zaparowanymi oknami? Czy skraplanie się wody na szybach jest groźnym zjawiskiem? Kiedy warto zdecydować się na pomoc specjalistów? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Co jest przyczyną skraplania się wody na oknach?
Zaparowane szyby to zjawisko, z którym spotyka się wielu właścicieli nieruchomości. Dlaczego jednak na oknach zauważalna jest rosa? Jedną z najpopularniejszych przyczyn jest zbyt duża szczelność okien. W zdecydowanej większości przypadków wyposażeni jesteśmy już w nowoczesne modele. Niestety nieco starsze egzemplarze posiadały jedną korzystną cechę, mianowicie przez szczeliny i luki dostawało się wówczas powietrze. Zimą jednak było to dość problematyczne, w związku z wychładzaniem się pomieszczeń, czego konsekwencją było zwiększenie wydatków na opał. Współczesne okna są jednak szczelne, a to wiąże się z brakiem wymiany powietrza, czego naturalnym skutkiem jest parowanie szyb.
Parowanie szyb może być również spowodowane niedostateczną wentylacją. Jej prawidłowe działanie jest zupełnie naturalne, a nawet pożądane. Para wodna powstaje podczas codziennych czynności, jak chociażby gotowanie, oddychanie, kąpanie się. Gdy wentylacja zawodzi, wówczas para nie ma gdzie uchodzić, w konsekwencji skrapla się na szybie.
Co zrobić z zaparowanymi oknami?
Problem zaparowanych szyb dotyka wielu z nas. W jaki sposób możemy jednak zneutralizować to zjawisko. Gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, wówczas musimy liczyć się ze skraplaniem właśnie na oknach. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które w pewnym stopniu mogą zneutralizować problem. Wymienimy kilka najpopularniejszych, które uznawane są za najskuteczniejsze:
- wietrzenie pomieszczeń- jeśli zadbamy o odpowiednią wentylację, wówczas para na oknie nie powinna być tak problematyczna;
- rozszczelnienie okien- w sytuacji, gdy zaparowane okna w domu po nocy to niemalże codzienne zjawisko, to możemy zdecydować się na rozszczelnienie okien. Nowoczesne modele posiadają funkcję mikrowentylacji, czego konsekwencją jest zmniejszenie docisku skrzydła do ramy okiennej;
- nawiewniki- coraz częściej montuje się modele, które są w stanie automatycznie wpłynąć na zmianę wilgotności lub różnicę ciśnień. Dzięki temu wymiana powietrza jest możliwa bez konieczności uchylania okien;
- włączanie okapu- czynność ta podczas gotowania może znacząco wpłynąć na zneutralizowanie tego problemu;
- osuszacze powietrza- w tym celu wykorzystuje się pochłaniacze wilgoci dostępne w tabletkach/granulkach bądź wyspecjalizowane urządzenia elektroniczne.
Czy skraplanie się wody na szybach jest groźnym zjawiskiem?
Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, należy wziąć pod uwagę intensywność zjawiska. Okazuje się bowiem, że w skrajnych przypadkach powierzchnia szyb może być pokrywana przez lód. Co więcej, długotrwałe zawilgocenie drewnianych konstrukcji może doprowadzić od rozwoju budowlanej pleśni. Konsekwencją tego jest możliwość uszkodzenia stolarki okiennej, co naraża nas na duże koszty. W sytuacji, gdy zaparowane okna w domu to rzadkość, wówczas nie powinniśmy się tego obawiać- już na tym etapie należy jednak wdrożyć odpowiednie środki zaradcze, mające na celu eliminację problemu.
Kiedy warto zdecydować się na pomoc specjalistów?
W sytuacji, gdy pomimo naszych starań problem nie zostanie rozwiązany, wówczas możemy zdecydować się wezwanie fachowca. Istnieje prawdopodobieństwo, że po kontakcie ze specjalistą zostanie zastosowane inne, efektywne rozwiązanie. Być może niezbędna jest modernizacja wentylacji, a samodzielne wykonanie takiej czynności jest wysoce problematyczne, jeśli nie posiadamy fachowej wiedzy.