• Okna antracytowe

Antracyt to kolor, który przebojem wchodzi do aranżacji polskich domów i ogrodzeń. Ceniony w kręgach biznesowych za wyrazisty elegancki odcień dodający prestiżu, od kilku sezonów podbija rynek. Producenci oferują elementy stolarki budowlanej, takie jak drzwi, czy okna w tym właśnie odcieniu. Modne są też antracytowe dachy, ogrodzenia oraz dodatki do aranżacji wnętrz. Z czego wynika jego popularność i czy warto wprowadzić go do swojego otoczenia? Sprawdźcie.

Kolor antracyt – czym się wyróżnia i dlaczego jest taki modny?

Moda na czerń kontrastującą z bielą zagościła już wiele lat temu jako nowoczesny trend podkreślający kontrasty. Potem zaczęły pojawiać się w wielu aranżacjach szarości dobrze wpisujące się w stylizacje minimalistyczne. Kolor antracyt jest pośrednią barwą między czernią a standardowym odcieniem szarości. Mniej nasycony i łagodniejszy od czarnego, ten ciemnoszary odcień, jest na tyle wyrazisty, że również dobrze kontrastuje z bielą, ale uchodzi za bardziej elegancki i nie przytłacza tak jak czerń. Niektórzy mylą go z odcieniem grafitowym, czy stalowym. W palecie kolorów RAL oznaczony jest numerem 7016. Producenci wybierają go do tworzenia elementów konstrukcji i wyposażenia domu jako swoisty wyznacznik stylu nowoczesnych budynków. Okna antracyt znakomicie kontrastują z bielą elewacji, a okna dachowe idealnie wtapiają się w dach antracyt, doskonale z nim harmonizując. Kolor ten ma dodatkowe zalety praktyczne. Nie widać na nim zabrudzeń, jak to ma miejsce w przypadku białych ram okiennych.

Okna antracyt – do jakich aranżacji pasują?

Nowoczesne aranżacje stawiają na minimalizm i przestrzeń. Wnętrza powinny być dobrze doświetlone, czemu sprzyjają duże przeszklenia. Właśnie w takich nowoczesnych domach, które mają duże okna tarasowe, kolor ten sprawdza się najlepiej w stolarce okiennej i drzwiowej. Minimalistyczna bryła nowoczesnego domu, gdzie elewacja jest biała lub szara, znakomicie zaprezentuje się z zewnątrz, jeśli zamontuje się dużych rozmiarów okna antracyt w salonie. Będzie miało to swoje konsekwencje także dla wystroju samego wnętrza, Wewnątrz domu ciemna barwa antracytowa ram okiennych może dobrze kontrastować z bielą ścian i jasnym drewnem mebli, tworząc znakomite warunki życia dla minimalisty. Okna antracyt świetnie sprawdzą się też w loftach, gdzie betonowe czy ceglane ściany dobrze skomponują się z ciemnoszarą barwą stolarki okiennej, podkreślając nieco mroczny charakter aranżacji. W dużych przeszkleniach idealnie zaprezentują się też okna ze szprosami antracyt. Nie poleca się jednak tego koloru do wnętrz małych i urządzonych w stylu klasycznym, gdzie tradycyjna biel lub okna złoty dąb, czy okna orzech, lepiej podkreślą ciepło i harmonię stylizacji.

Okno dwukolorowe – alternatywa dla okna antracyt

Jeśli projektuje się własny nowoczesny dom piętrowy, czy też dom parterowy, okna antracyt mogą być dobrym wyborem i decyzja o ich kolorze należy wyłącznie do właściciela posesji. Inaczej sytuacja wygląda w budynkach wielorodzinnych, gdzie cała wspólnota lub zarządca budynku decyduje o kolorystyce. Nie można na własną rękę jej zmieniać, aby nie zakłócić estetyki budynku. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogą być okna dwukolorowe. Przykładowo, jeśli ktoś planuje w salonie wystrój industrialny, okna PCV antracyt od strony wewnętrznej i białe z zewnątrz, aby dostosować się do reszty mieszkańców, mogą być dobrym wyborem. Okna dwukolorowe poleca się także wtedy, gdy komuś ciężko zdecydować się co wybrać, okna białe czy antracyt, a może okna drewniane przynajmniej z jednej strony. Współczesne technologie pozwalają na dobór takiej stolarki, która będzie najlepiej komponować się z wystrojem wnętrza, a jeśli zewnętrzna stylistyka budynku odbiega od tego, można zdecydować się nie tylko na zupełnie inny kolor od strony zewnętrznej niż od wewnątrz, ale też na inną fakturę, powierzchnię okna matową lub błyszczącą. Możliwości jest sporo, ale trzeba liczyć się z tym, że cena takich okien będzie wyższa niż standardowych. Wykończeniem stolarki okiennej są parapety, a ich kolorystyka powinna pasować do całości. Te zewnętrzne muszą dobrze komponować się z oknem i elewacją, a parapety wewnętrzne można dostosować do wystroju. Niektórzy stawiają na te wykonane z drewna, które wizualnie ocieplają wnętrze i dobrze komponują się z oknami w różnych odcieniach. Inni wolą tradycyjne białe. Tutaj panuje pełna dowolność, najważniejsze, żeby zachować spójność z ogólną aranżacją w danym pomieszczeniu.

Okna antracyt mają szansę wpisać się na trwale do wizerunku polskich domów, ponieważ są praktyczne i eleganckie, a do tego podkreślają ich nowoczesny charakter. Dobrze komponują się z jasną elewacją, drewnem, czy kamieniem. Nie do każdego rodzaju domu i wystroju jednak pasują, a małe wnętrza, czy zacienione drzewami mogą czasem przytłoczyć. Trzeba dobierać je rozważnie i z wyczuciem. Zawsze o pomoc można też poprosić fachowców z naszej firmy, którzy doradzą nie tylko w wyborze, ale i potem pomogą w przeprowadzeniu regulacji okna, a jeśli coś nie będzie działać, jak należy, naprawią.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu