• Wnętrze mieszkania - okna

Wybór odpowiednich okien do nowego domu, jak i wymiana starych na nowe w budynku, który już lata świetności ma dawno za sobą do łatwych nie należy. Mnogość ofert ze stolarką okienną zadania nie ułatwia laikowi, który nie wie, na co powinno zwracać się szczególną uwagę przy wyborze. Jakie okna do nowego domu sprawdzą się najlepiej, a jakie do starego? Na jakie parametry zwracać uwagę? Sprawdźcie.

Czym kierować się przy wyborze stolarki okiennej i jakie okna wybrać do domu?

Nie ma uniwersalnej recepty na dobre okna do domu, które w każdych warunkach sprawdzą się idealnie. Nowe okna najlepiej zaspokoją potrzeby domowników, jeśli będą dobrane z uwzględnieniem następujących czynników takich jak:

- stan budynku

To, jakie okna do starego domu będą najlepsze, uzależnione jest często od stanu budynku. Można oczywiście postawić na najnowsze technologie i zainwestować w drogie okna o najlepszych parametrach, ale jeśli budynek jest stary i posiada mosty termiczne, przez które ucieka ciepło, taka inwestycja na wiele się nie zda i tylko niepotrzebnie poniesie się koszty. Jeśli planuje się postawić na oszczędności w oszczędzaniu ciepła, warto przed wymianą okien uszczelnić budynek, ocieplić i wtedy dopiero wybrać okna, które pozwolą obniżyć rachunki. W innym wypadku lepiej kupić tańsze okna na miarę swoich możliwości finansowych, które zapewnią ciepło i brak przeciągów, ale nie ma się co łudzić, że obniżą koszty ogrzewania. Natomiast to, jakie okna do nowego domu wybrać często narzucają restrykcyjne wymogi dotyczące nowych budynków. W świetle przepisów bowiem współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być większy niż 0,9 W/m2K.

- lokalizacja pomieszczenia

Jeśli nowe okno ma dobrze spełnić swoją funkcję, powinno się je dobierać odpowiednio do usytuowania mieszkania. Nowoczesna stolarka okienna ma tyle różnych właściwości, że przykładowo, właściwie dobrany pakiet szybowy do nasłonecznionego mieszkania będzie ograniczał nagrzewanie wnętrza przez słońce. Jeśli nie uwzględni się tego czynnika, może się zdarzyć, że przypadkowo dobrane okno będzie jeszcze więcej energii przepuszczało do środka.

- konkretne oczekiwania

Jeśli okno ma zaspokajać potrzeby domowników, można je dobrać konkretnie do swoich oczekiwań. Już dzisiaj specjalista może skutecznie doradzić jakie okna do domu wybrać najlepiej, aby wytłumić dochodzący z zewnątrz hałas, czy rozjaśnić wnętrze lub sprawić, że latem w domu będzie chłodniej. Nowoczesne okna posiadają o wiele więcej właściwości niż te wymienione dla przykładu powyżej. Najważniejsze to wiedzieć, jakie okna wybrać do domu, aby jak najlepiej spełniły konkretne oczekiwania, ponieważ każde z nich jest inne, ma inne parametry i można je dobrać indywidualnie do wymagań i potrzeb.

Jakie okna do domu – zwróć uwagę na parametry

W tym, jakie okna kupić może doradzić sprzedawca, ale nawet wtedy, jeśli można na taką pomoc liczyć, warto znać kilka podstawowych parametrów. Oto kilka najistotniejszych:

- Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła przez okno

Dla nowych domów norma wynosi obecnie tyle, ile jeszcze niedawno wynosiła dla domów energooszczędnych, czyli nie więcej niż 0,9/m2K. Dla domów pasywnych jest to maksymalnie 0,8/m2K. Dla starych budynków takich restrykcyjnych przepisów jeszcze nie ma, ale kto wie, czy niedługo się to nie zmieni, zważywszy na fakt, że już od kwietnia od każdego budynku, czy mieszkania wystawionego na sprzedaż będzie wymagane świadectwo energetyczne.

- Rw, czyli współczynnik izolacyjności akustycznej

Zwykłe okno ma współczynnik Rw na poziomie 32 do 34 dB. Łatwo sobie odpowiedzieć więc na pytanie, jakie okno wybrać do domu, jeśli jest on położony w okolicy narażonej na duży hałas. W takim wypadku współczynnik Rw powinien mieć więcej niż 34 dB. Jeśli zainwestuje się w takie okno, będzie ono tłumiło więcej hałasu.

- TL, czyli współczynnik przenikania światła przez szybę

Jakie okno do domu zacienionego drzewami należy wybrać, aby było w nim jaśniej? Współczynnik TL powinien mieć wartość powyżej 50%, co będzie oznaczało, że szyby są bardziej przezroczyste i przepuszczają więcej światła.

- G, czyli współczynnik przenikania energii słonecznej przez szybę

Wartość współczynnika g oznaczonego również w procentach podpowie jakie okna kupić, gdy chce się, aby słońce nadmiernie nie nagrzewało wnętrza. Taki rezultat zapewni okno o współczynniku g o wartości poniżej 50%.

Jakie okna do domu dwu czy trzyszybowe?

Okna dwuszybowe wciąż się stosuje, ale nie zapewniają one parametrów izolacyjności termicznej, takiej, jak pakiety trzyszybowe. Do nowych domów powinno więc wybierać się okna trzyszybowe, aby sprostać normom. O tym, na jakie okna do starego domu się zdecydować, każdy musi oszacować sam, co mu się bardziej opłaca, czy zaoszczędzić na zakupie i postawić na dwie szyby, aby za jakiś czas znowu okna wymieniać, czy kupić trzyszybowe o lepszych parametrach, a dwuszybowe zainstalować jedynie w pomieszczeniach nieogrzewanych, takich jak piwnica, czy domek letniskowy.

Wybór okien do domu to poważna inwestycja i wyzwanie dla każdego, przed kim stoi podjęcie takiej decyzji. Warto jednak przed dokonaniem wyboru uwzględnić powyżej wymienione czynniki i dobrze zdefiniować swoje potrzeby i oczekiwania.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu