• szprosy w oknach

Kiedyś montowane z konieczności, dzisiaj dla dodania dekoracyjności okna ze szprosami mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Pięknie prezentują się w budynkach zabytkowych, ale spotyka się je także w nowoczesnych domach. Co szczególnie urzeka sympatyków takiej stolarki okiennej, a co zniechęca do jej zastosowania? Sprawdźcie, czym charakteryzują się okna ze szprosami i kiedy warto je zainstalować, a kiedy nie.

Co to są okna ze szprosami?

Okna ze szprosami, zwanymi inaczej szczeblinami posiadają podzieloną przestrzeń szybową. Szprosy to ozdobne listewki, które dzielą okienne skrzydło na mniejsze części. Najczęściej widuje się je ułożone w formie prostokątów, ale zdarzają się też szczególnie w oknach półokrągłych szprosy tworzące trójkąty. Mogą występować w różnych kolorach. Najczęściej spotyka się białe okna ze szprosami, ale w drewnianych domach można zobaczyć też okna brązowe ze szprosami, wykonane podobnie jak dom z drewna. Dodają stylu domostwu i szczególnie pięknie prezentują się w odnawianych starych domach, dworkach, czy pałacach. W zabudowaniach nowoczesnych można spotkać czasem duże okna ze szprosami. Mimo że nowe technologie pozwalają utrzymać wystarczającą sztywność bez szprosów, stosuje się je jako dodatkowe wsparcie, a także dla celów ozdobnych. W odróżnieniu od dawnej produkcji okien te nowoczesne okna ze szprosami mogą powstawać w różnych technologiach, co pozwala czasem na wizualne zachowanie pozornego podziału okna, a w rzeczywistości jest jedynie zabiegiem dekoracyjnym przy zastosowaniu jednej dużej szyby zespolonej. Kiedyś szprosy okalały samodzielne szyby mniejszych rozmiarów.

Nowoczesne okna ze szprosami – rodzaje

Jak już wspomniano powyżej, obecne technologie pozwalają produkować okna ze szprosami w różnorodny sposób, co z daleka daje wrażenie tego samego efektu. Różnice zauważalne są z bliska oraz podczas użytkowania i dotyczą wyglądu oraz sposobu montowania samych szprosów. Oto najpopularniejsze rodzaje:

- okna ze szprosami konstrukcyjnymi

To najbardziej klasyczne okna ze szprosami, gdzie istnieje rzeczywisty podział skrzydła okiennego na mniejsze pola i w każde w nich wstawiana jest oddzielna szyba. Ze względu na skomplikowany proces produkcyjny, są drogie, ale najbardziej przypominają te tradycyjne, które produkowano kiedyś. W taki sposób powstają czasem duże przeszklone okna tarasowe ze szprosami. Tego typu okna jednak mogą pogarszać izolację termiczną oraz są trudne w czyszczeniu.

- okna ze szprosami wewnątrzszybowymi

W tej wersji szprosy montowane są w przestrzeni między szybami. Z daleka wyglądają jak tradycyjne, jednak okna ze szprosami wewnątrzszybowymi zawierają duże tafle szkła, co bardzo ułatwia ich mycie. Nie pogarszają też izolacyjności termicznej w takim stopniu, jak poprzednie.

- okna ze szprosami wiedeńskimi

W tym wariancie szprosy są przyklejane do szyby po obu jej stronach. Takie okna ze szprosami są tańsze niż klasyczne, mogą mieć dobre parametry izolacyjności cieplnej, ale w czyszczeniu mogą sprawiać niemały problem.

- okna ze szprosami nakładanymi

Są zawieszane na zawiasach w formie ramki i mogą być zdejmowane do mycia lub na stałe, gdy komuś znudzi się ich obecność. Nie wpływają na izolacyjność termiczną okna, ale podobnie jak inne okna ze szprosami są droższe niż te, które ich nie posiadają.

Okna ze szprosami – czy warto je zamontować we własnym domu?

Okna ze szprosami mają wiele zalet dekoracyjnych, ale nie są pozbawione też wad, przede wszystkim użytkowych. Pasują do domów w stylu dworkowym, budynków drewnianych, pałacowych, a także domów z dużymi przeszkleniami. Jeśli więc komuś zależy na tym, aby odrestaurowany budynek prezentował się okazale i oddawał dawną świetność i styl, warto takie okna zamontować. Duże okna ze szprosami w nowoczesnych budynkach czasem dobrze też zainstalować ze względów bezpieczeństwa. Będą sztywniejsze niż zwykłe, a co się z tym wiąże bardziej stabilne. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre ich rodzaje mogą pogarszać parametry przenikania ciepła, a także utrudniać dopływ światła do wnętrza, co również warto wziąć pod uwagę. Niekiedy także szprosy sprawiają problemy z utrzymaniem okna w czystości. Dotyczy to szczególnie tych konstrukcyjnych oraz wiedeńskich. Na szprosach zatrzymuje się sporo zanieczyszczeń spływających z dachu i elewacji, co sprawia, że trzeba je często czyścić, co w przypadku dużych przeszkleń może zabierać sporo czasu i energii. Najwięcej problemów pod tym względem sprawią białe okna z białymi szprosami, na których wszelkie zabrudzenia są widoczne niemal natychmiast po ich powstaniu. Korzystniejsze pod tym względem są okna ze szprosami wewnątrzszybowymi. W tym wypadku szybę będzie można umyć bez problemu. Podobnie to wygląda w przypadku okien ze szprosami nakładanymi.

Okna ze szprosami mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli komuś zależy na podkreśleniu funkcji ozdobnej stolarki okiennej. Nie sprawdzą się natomiast w budynkach minimalistycznych, ani tam, gdzie ludzie nie mają czasu i ochoty, aby właściwie o nie zadbać, ale chcą mieć dobrze doświetlony i energooszczędny dom. W razie wątpliwości nasi fachowcy posłużą profesjonalną radą, a także pomogą w wymianie, czy naprawie okna.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu