Nieszczelne okna - najczęstsze przyczyny i sprawdzone rozwiązania

Nieszczelne okna to powszechny problem, który może dotknąć użytkowników każdego typu okien – zarówno nowoczesnych okien PVC, jak okien drewnianych. I chociaż najczęściej kojarzy się z modelami starszego typu montowanymi wiele lat temu w starym budownictwie, to prawda jest taka, że problem z nieszczelnością może przydarzyć się także w przypadku okien wstawionych kilka miesięcy wcześniej. Nieszczelne okno łatwo zdiagnozować – świadczy o nim zawiewanie i podmuchy zimna dostające się przez szczeliny pomiędzy skrzydłem, a ościeżnicą. Jednak związane z nieszczelnością konsekwencje to nie tylko nieprzyjemny przeciąg i szybsze wychładzanie się pomieszczenia (straty energetyczne mogą sięgać nawet 25%), ale także ryzyko, że podczas opadów deszczu lub śniegu do wnętrza dostanie się wilgoć. Jakie zatem są najczęstsze przyczyny nieszczelności okien i jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Nieszczelne okna - najczęstsze przyczyny

Istnieje kilka podstawowych przyczyn nieszczelności okna. Najczęstszą i najłatwiejszą do naprawienia bez inwestowania dużych sił i środków, jest zbyt słaba siła docisku uszczelki do ramy okiennej. W rezultacie powstają szczeliny, przez które do wnętrza domu dostają się woda oraz zimne powietrze. Należy pamiętać, że okna narażone są na działanie różnych temperatur, co ma bezpośredni wpływ na kurczenie się i rozszerzanie materiału, z jakiego zostały wykonane. W praktyce wygląda to tak, że zimą okno „kurczy się”, co może powodować nieszczelności pomiędzy skrzydłem a ramą, analogicznie latem, pod wpływem upałów okno „powiększa się”, czego skutkiem jest zbyt mocny docisk, słaba cyrkulacja powietrza i zbyt duża szczelność okna. Rozwiązaniem tego problemu jest sezonowa regulacja docisku okna oraz zmiana jego trybu z zimowego na letni i odwrotnie. Więcej na temat regulacji okna na zimę pisaliśmy tu ( regulacja-okien-na-zime-czyli-wszystko-co-warto-wiedziec-o-trybie-zimowym-w-oknach )

Uszczelnianie okna przez pracownika

Zdarza się także, że winę za pojawienie się nieszczelności w oknach ponoszą zużyte uszczelki, które są elementem najbardziej narażonym na zużycie. Parcenie uszczelek jest naturalnym procesem wynikającym z intensywnej eksploatacji, należy jednak pamiętać, że regularna konserwacja tego elementu pozwoli znacznie wydłużyć jego żywotność. Wystarczy dwa razy do roku (wiosną i jesienią) zabezpieczyć uszczelki za pomocą specjalistycznego, dedykowanego środka, dzięki któremu dłużej zachowają sprężystość i szczelność. Jeśli jednak uszczelki stały się twarde lub kruszą się pod wpływem dotyku, to znak, że należy bezwzględnie je wymienić.

Inną przyczyną powstawania nieszczelności w oknach jest opuszczenie się skrzydła pod wpływem jego ciężaru. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku okien balkonowych lub dużych przeszkleń, które stopniowo obniża się na skutek regularnego użytkowania. Tu także rozwiązanie jest proste – najczęściej wystarczy usunąć osłonkę zawiasu i dokręcić znajdującą się w górnej części okna śrubę regulacyjną. Problem opadających okien i drzwi balkonowych najczęściej pojawia się w kilka miesięcy pod zamontowaniu i związane jest z „pracowaniem” domu. Dlatego warto regularnie sprawdzać, czy wszystkie elementy konstrukcji znajdują się w odpowiednim miejscu i w razie potrzeby – dokręcić poszczególne części.

Poważniejszą przyczyną nieszczelności okna jest uszkodzenie konstrukcji i ulotnieniem się gazu izolacyjnego umieszczonego pomiędzy szybami. Taką sytuację łatwo rozpoznać - objawia się bowiem pojawieniem się wody pomiędzy warstwami szkła. Najczęściej oznacza to także utracenie przez okna swoich właściwości energooczędnych i wiąże się z koniecznością wymiany całego okna.

Nieszczelne okna – jak uniknąć problemu?

W większości przypadków nieszczelności zarówno usterka i jak i naprawa nie wymagają specjalnych umiejętności i można łatwo wykonać je w warunkach domowych. Warto jednak pamiętać o tym, że można ich także uniknąć, regularnie konserwując i sprawdzając stan konstrukcji poszczególnych elementów okna. Dlatego warto dwa razy w roku (jesienią i wiosną, gdy na zewnątrz panują umiarkowane temperatury) dokładnie wyczyścić uszczelki, zawiasy i elementy ruchome, a następnie zabezpieczyć je smarem lub środkiem przeznaczonym do konserwacji okien. Istotnym krokiem jest także sprawdzanie położenia okna i regulacja w przypadku jego opuszczenia się. By przedłużyć żywotność poszczególnych elementów oraz zniwelować nieszczelność warto także pamiętać o zmianie siły docisku w zależności od sezonu – wiosną ustawić rolki ryglujące w tryb letni, jesienią - w tryb zimowy.

Dowiedz się także: 

Regulacja okien Warszawa

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu