• Zaparowane okna w domu

Parowanie szyb to częsty problem we współczesnych domach. Może występować zarówno wtedy, gdy ma się stare okna, jak i nowe. Przyczyny tego zjawiska bywają różne i w zależności od tego, obecność pary można zauważyć od wewnętrznej strony okna, na zewnątrz lub między szybami. Sprawdźcie, co może być powodem zaparowanych szyb i jak z tym walczyć.

Dlaczego w mieszkaniu parują okna?

Parowanie szyb zwane też poceniem się okien może niepokoić, choć jest zjawiskiem znanym od dawna i naturalnym, a wynika z różnicy temperatur w mieszkaniu i na zewnątrz. Problem zaparowanych szyb najczęściej pojawia się w sezonie grzewczym, choć nie jest to regułą. Zdarza się także, że w nowych oknach jest on wynikiem wady konstrukcyjnej, a w starych uszkodzenia okna. Wiele zależy od tego, w którym miejscu widoczna jest para na oknie. Oto najczęściej występujące powody:

- zaparowane szyby od wewnętrznej strony

Zaparowane okno od wewnątrz może być efektem dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu przy jednoczesnej słabej wentylacji. Najczęściej problem ten występuje w kuchni, gdzie para z gotowania osadza się na najzimniejszym elemencie, jakim jest okno. Dzieje się tak wtedy, gdy okap źle pracuje i nie ma wystarczająco wydolnej wentylacji. W pokojach problem zaparowanych szyb od wewnątrz może występować po malowaniu lub wtedy, gdy ktoś hoduje dużo roślin. Zjawisko takie jeśli pojawia się okazjonalnie, nie powinno niepokoić. Jeśli jednak zaparowane okno od wewnątrz występuje często, trzeba zastanowić się jak zmniejszyć wilgotność powietrza w mieszkaniu i poprawić wentylację.

- zaparowane szyby od strony zewnętrznej

Czasami spotyka się zaparowane okna w domu po nocy, ale para skrapla się po ich zewnętrznej stronie. Dzieje się tak na terenach wilgotnych, a także tam, gdzie zamontowano okna o dużej izolacyjności termicznej. W efekcie tego, że ciepło nie ucieka, zewnętrzna szyba się nim nie ogrzewa, lecz pozostaje zimna, Rosa osadza się na niej podobnie jak na roślinach, co jest zjawiskiem naturalnym.

- para na oknie między szybami

Zaparowane okna w przestrzeni międzyszybowej natomiast mogą budzić niepokój, gdyż są oznaką nieszczelności pakietu szybowego. Jeśli sytuacja taka zdarzy się w nowej stolarce okiennej, trzeba złożyć reklamację i w jej ramach uzyskać nowe okno bez wady fabrycznej. Jeżeli jednak problem parowania okien między szybami wystąpi w starym oknie, trzeba wezwać fachowca, który oceni, czy okno jeszcze da się naprawić, czy konieczna będzie wymiana.

Domowe sposoby na zaparowane okna w domu

Jeżeli w domu pojawia się parowanie okien, można spróbować usunąć problem, poznając jego przyczynę, a także przestrzegając pewnych zasad. Oto one:

- unikać dużego zawilgocenia pomieszczeń,

- starać się utrzymać odpowiednią stałą temperaturę w domu między 18 a 21 stopni,

- podczas gotowania ograniczać rozprzestrzenianie się pary poprzez zamykanie drzwi, a po zakończeniu dobrze przewietrzyć kuchnię,

- pranie suszyć na balkonie, w ogrodzie lub w suszarce.

Czasami, jeśli przyczyną takiego stanu rzeczy jest wentylacyjny system grawitacyjny, warto rozważyć wymianę wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną. Można też pomyśleć o skutecznych rozwiązaniach tego problemu w samej stolarce okiennej.

Mechanizmy w konstrukcji okien sposobem na zaparowane okna

Niezależnie od przestrzegania wyżej opisanych zasad warto założyć w samych oknach, jeśli jeszcze nie mają, pewnych mechanizmów, które pomogą zlikwidować problem zaparowanych szyb. Oto one:

- nawiewniki

Najczęściej montuje się je w górnej części okna, aby nawiewane powietrze, zanim dopłynie na dół, zdążyło się nieco ogrzać. Występują w kilku rodzajach, spośród których część może być regulowana ręcznie, inne są w pełni zautomatyzowane. W celu ich założenia można zwrócić się do naszej firmy, a nasi fachowcy nie tylko solidnie je zamontują, ale wcześniej doradzą, które sprawdzą się w danej sytuacji najlepiej.

- mikrowentylacja

W nowoczesnych oknach często już jest funkcja mikrowentylacji. Poprzez odpowiednie przekręcenie klamki uzyskuje się delikatne rozszczelnienie okna, które zapewnia dopływ powietrza bez jego otwierania. Warto taką funkcję w oknach mieć, ale czasem niestety nie jest ona wystarczającym sposobem na zaparowane szyby.

Pocenie się okien jest zjawiskiem częstym i przeważnie wynika z naturalnych procesów, które nie powinny być powodem do obaw. Aby dowiedzieć się, dlaczego w mieszkaniu parują okna, trzeba sprawdzić, w którym miejscu osadza się para na oknie. To pomoże ustalić przyczynę i znaleźć właściwe rozwiązanie. Zawsze też można zwrócić się do naszych ekspertów, którzy zaoferują skuteczne sposoby na parowanie okien.

Polecane artykuły

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu