• osoba oczyszczająca okno drewniane przed renowacją

Renowacja okien drewnianych

Odpowiednio wykorzystane okna drewniane to bez wątpienia cenna ozdoba dla domu, niezależnie od tego, czy mowa jest o wnętrzach przygotowanych zgodnie z tradycyjnym stylem, czy też jest to dom o nowoczesnym designie. Aby jednak okiennice te mogły spełniać swoje funkcje użytkowe i ozdobne, musimy zadbać o ich regularną, odpowiednią renowację. Jak odnowić stare okna drewniane i jak należy to zrobić? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem.

Ile kosztuje renowacja drewnianego okna?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ile musimy zapłacić za renowację okien wykonanych z drewna. Taki stan rzeczy wynika stąd, że cena za odnawianie starych okien drewnianych jest uzależniona od licznych czynników, w tym na przykład:

  • lokalizacji - im więcej usługodawców działa w danym regionie, tym zazwyczaj niższy jest koszt renowacji,
  • renoma danego zakładu,
  • zakres prac – jeśli są to np. okna balkonowe lub też cała okiennica wymaga regulacji, koszt będzie odpowiednio wyższy.

Zasadniczo cena za odnowienie starego, drewnianego okna to najczęściej koszt na poziomie kilkuset złotych (od dwustu pięciuset złotych).

Czym uzupełnić ubytki w oknach drewnianych?

Co ciekawe, renowacja starych okien drewnianych z zastosowaniem domowych sposobów działania również jest możliwa. Do tego zadania możemy wykorzystać takie rozwiązania jak na przykład pasta naprawcza, którą należy rozprowadzić na uszkodzonej powierzchni. Ponieważ tego typu środki są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, znalezienie odpowiedniej barwy/odcienia nie powinno stanowić większej trudności.

Ciekawą, acz wymagającą pewnej wprawy metodą jest wycięcie zmurszałego fragmentu okna, a następnie nałożenie drewnianej wstawki (jest to tzw. sztukowanie) i przyklejenie jej do ramy okiennej z użyciem żywicy epoksydowej. Po wykonaniu tego działania należy pomalować całą ramę, by nadać całej powierzchni jednolity kolor.

Jak odnowić drewniane ramy okienne?

Jednym ze sposobów na odnawianie okien drewnianych we własnym zakresie jest dedykowana farba do drewna. Korzyść płynąca z tego rozwiązania może mieć dwojaki charakter: nadanie dodatkowych walorów dekoracyjnych oraz ukrycie defektów i niedoskonałości.

Sytuację dodatkowo poprawia fakt, że na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje farb do drewna. W zależności od produktu możemy nadać ramie okiennej zupełnie nowy wygląd, ukrywając słoje, lub też wręcz przeciwnie – wyeksponować je.

Podczas wyboru farby powinniśmy zapoznać się z umieszczonymi na opakowaniu informacjami producenta. Szczególnie zalecane są takie dodatkowe korzyści jak na przykład fakt, że nakładana drewniane ramy okienne powłoka to jednocześnie ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym UV czy wilgocią. Ponadto, niektóre farby sprawiają, że usuwanie brudu z ramy staje się znacznie prostsze.

Renowacja starych okien – malowanie nie takie proste?

Malowanie z użyciem specjalnej farby jest jednym z popularniejszych sposobów na renowację okien. Zgodnie z powszechną opinią malowanie okiennic nie jest wymagającym zadaniem. Jest w tej opinii sporo racji, aczkolwiek nie wolno zapominać o kilku istotnych kwestiach.

Po pierwsze, konieczne jest zabezpieczenie tych elementów okna, które nie są przeznaczone do malowania. Należy do tego celu wykorzystać między innymi:

  • taśmę malarską, z pomocą której można ochronić metalowe okucia (klamki, zawiasy itp.),
  • folię – dzięki niej można ochronić szyby przed zabrudzeniem farbą.

Jeśli chodzi o produkty z kategorii: regeneracja okien drewnianych, to coraz większą popularnością cieszą się obecnie takie rozwiązania jak na przykład farba żelowa - dzięki swojemu specyficznemu składowi tego typu farba nie spływa po pionowej powierzchni ramy drewnianej. Z tego powodu farba żelowa jest świetnym rozwiązaniem, jeśli z różnych powodów nie można zdemontować okien.

To jeszcze nie wszystko. Malowanie ramy przynosi najlepsze efekty wówczas, gdy powłoka ta jest nakładana na powierzchnię, na której nie znajdują się pozostałości po poprzedniej farbie. Aby można było się ich pozbyć, należy wykorzystać do tego celu z użyciem np. papieru ściernego.

Czy warto odnawiać stare okna?

Generalnie tak – w większości przypadków renowacja okien drewnianych jest tańsza niż zakup nowych okiennic. Takie działanie przyniesie ich posiadaczowi zarówno korzyści użytkowe (odnowione okna zapewnią lepszą szczelność, co jest szczególnie ważne podczas okresu zimowego), jak i cenne walory użytkowe. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że konserwacja – nawet jeśli jest możliwa w realizacji – nie zawsze stanowi optymalnego sposobu działania.

Jeżeli ubytki na drewnianej ramie są raczej drobne (rozumie się przez to różnego rodzaju rysy, łuszczenie się powłoki, delikatne pęknięcia), zalecana jest naprawa okien drewnianych. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy uszkodzenia są znacznie poważniejsze. Jeśli pęknięcia są duże, a rama wygięta, jedynym rozwiązaniem może być niestety wymiana okiennic na nowe. Nasze usługi oferujemy na terenie Warszawy i okolic.

Naprawa okien Ursynów

www.naprawa-okien-warszawa.pl/zakres-uslug