Okno zapewnia nam bezpieczeństwo, jednocześnie umożliwia rozświetlenie danego pomieszczenia. Niestety niekorzystne warunki atmosferyczne mogą sprawić, że mechanizmy ulegną rozregulowaniu, czego konsekwencją jest mniejsza szczelność. Jak się reguluje okna drewniane? Czy można regulować okna plastikowe? Jak się rozszczelnia okna? Jak przestawić okna plastikowe na zimę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jak się reguluje okna drewniane?
Regulacja szczelności okien drewnianych to czynność, która ma ogromne znaczenie. W sposób szczególny należy zwracać uwagę na okucia. W pierwszym roku od montażu możliwe jest opadnięcie skrzydła. Jak wyregulować okno przed rozpoczęciem się sezonu zimowego? Otóż kluczowe jest dokręcenie śrub za pośrednictwem klucza imbusowego. Należy tego dokonać na uchylonym oknie. W celu podniesienia skrzydła powinno się przesuwać je w stronę klamki. Warto również zwrócić uwagę na zwiększenie docisku. Wystarczy przesunąć okucia okien w stronę uszczelki. Przed rozpoczęciem się sezonu wiosennego pamiętajmy o ponownym zmniejszeniu docisku, czego konsekwencją będzie satysfakcjonująca cyrkulacja powietrza.
Ważnym elementem regulacji okien drewnianych jest również troska o klamki i uszczelki. Te pierwsze powinny być odpowiednio mocno dokręcone, jednocześnie ich działanie nie powinno być problematyczne. Jeśli efekt nie jest tak korzystny, jak byśmy sobie tego życzyli, wówczas warto zdecydować się na dokręcenie bądź wymianę. W przypadku uszczelek należy natomiast zadbać o regularne wycieranie i mycie. Dzięki temu okna będą pracowały prawidłowo przez długi okres czasu.
Czy można regulować okna plastikowe?
Regulacja okien plastikowych to czynność, która powinna być przeprowadzona w sezonie zimowym. Niekiedy wyczuwalne jest dostawanie się chłodnego powietrza, co znacznie utrudnia proces związany z ogrzewaniem. W pierwszej kolejności należy zająć się skrupulatnym sprawdzeniem rolek ryglujących. Powinno się je ustawić w taki sposób, aby zwiększyć szczelność okna, czego konsekwencją jest skuteczne ograniczenie napływu zimnego powietrza od wewnątrz.
Regulacja docisku okna plastikowego jest możliwa poprzez ingerencję w okucia. Jeśli zależy nam na tym, by zmaksymalizować siłę docisku, wówczas rolki ryglujące należy przesunąć w taki sposób, by znajdowały się możliwie najbliżej uszczelek. Po zakończeniu tej czynności upewnijmy się, że skrzydło prawidłowo się otwiera i zamyka. W sytuacji, gdy zostaną zauważone jakieś nieprawidłowości, wówczas jest to oznaka tego, iż okno jest dociśnięte za mocno. Wówczas warto zdecydować się na odsunięcie skrzydła od uszczelek. Po dociśnięciu z reguły zauważalne jest zjawisko nieco problematycznej pracy klamki- jest to jednak w zupełności zrozumiałe i nie musimy podejmować w związku z tym dodatkowych działań.
Jak się rozszczelnia okna?
Wiele osób zastanawia się, jak w praktyce wygląda regulacja szczelności okien. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana czynność. Najważniejsze jest, aby odpowiednio przekręcić śrubę dociskową. Jest ona zauważalna, gdy okno zostanie uchylone. W celu zmniejszenia docisku należy przekręcić śrubkę zgodnie z ruchem wskazówek zegarka.
Wcześniej wspomniane rozwiązanie sprawdza się na krótką metę. Jeśli jednak zależy nam na długofalowym działaniu w sposób prawidłowy, wówczas warto zwrócić uwagę na nieco inne metody. Pomocne mogą okazać się nawiewniki. Wyróżnić możemy następujące modele
- ciśnieniowe- regulują się samodzielnie, a ich działanie opiera się na różnicy ciśnień pomiędzy tym w pomieszczeniu i znajdującym się poza budynkiem;
- automatyczne- działają podobnie jak nawiewniki ciśnieniowe z tą różnicą, że zużyte powietrze wpływa z pomieszczenia przez nawiewnik z regulatorem przepływ. Na zewnątrz wydostaje się dzięki czerpni powietrza.
Jak przestawić okna plastikowe na zimę?
Regulacja docisku ma szczególne znaczenie w przypadku zbliżającej się zimy. Wbrew pozorom nie jest to czynność, która przysparza wielu trudności. Wystarczy, że wyposażymy się w klucz imbusowy, a następnie przekręcimy bolce o połowę obrotu, czyli o 90 stopni. Kiedy sezon grzewczy zakończy się, możliwe jest przestawienie okien na tryb letni- wówczas bolce przekręcane są w odwrotnym kierunku. Dzięki temu zimą możemy zagwarantować sobie dużą oszczędność energii i satysfakcjonującą izolację, natomiast latem uzyskamy dodatkowe rozszczelnienie.
Jak samodzielnie sprawdzić, w jakim trybie (zimowym czy letnim) znajdują się okna? Należy spojrzeć na ustawienie bolca względem uszczelki. Jeśli jest on ustawiony grubszą stroną, wówczas dla właściciela jest to informacja o trybie zimowym.
Dowiedz się także:
Zaparowane okna w domu - jak poradzić sobie z tym problemem?
Dlaczego nie można przekręcić klamki w oknie?
Regulacja okna uchylnego PCV - kiedy i jak przeprowadzić?
Regulacja okien na zimę, czyli wszystko co warto wiedzieć o trybie zimowym w oknach